| AlexStefan1 a întrebat:

A mai incercat Verolit Forte pe alunite? Am inceput si mi s-a innegrit alunita, s-a desumflat si nu stiu daca e bine sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte rau. Alunitele se pot transfrma in cancer daca le maltratezi. Verolitul este pentru negi, este complet interzis sa il folosesti pe alunite. Negii sunt leziuni superficiale, pot fi arse cu usurinta si nu se pot maligniza. Alunitele sunt leziuni profunde, nu le poti arde niciodata integral, intotdeauna mai ramane ceva in prifunzime. Iar traumatizarea lor repetata le poate maligniza. Probabil o singura aplicatie doar a crescut riscul foarte muylt, fara sa determine ceva ireparabil. Imediat dupa sarbatori trebuie sa te vada un dermatolog, sa hotarasca daca alunita trebuie scoasa sau doar supravegheata. Si data viitoare, inainte de a folosi un medicament, citeste de 20 de ori prospectul si respecta-l intocmai. Verolitul nu este recomandat pentru alunite, nu ar trebui sa iti risti viata.

| NLS a răspuns:

Daca alunita s-a transformat, e un semn rau.
Alunitele sunt de 2 feluri.
Tu nu le poti deosebi, pentru ca la suprafata arata aproximativ la fel.
Doar un dermatolog bun, prin experienta si cunostiintele sale, si ajutat de o lupa speciala, poate decide daca e BENIGNA sau MALIGNA.
NU vreau sa te sperii, dar se poate ajunge la chestii nasoale.
MERGI de urgenta la un dermatolog bun!
Cele maligne, cancerigene, sunt cele care au o forma neregulata, si care se modifica in timp. De obicei au in jurul lor o zona vanata, colorata putin altfel decat nuanta pielii tale.
DAR nu te poti baza pe asta!
PS. si eu am relativ multe alunite pe corp, in 2004 mi-am scos chirurgical 3 dintre care 1 era maligna. Operatia am facut-o la cel mai bun chirurg oncolog din Cluj la vremea aceea, acum probabil e in pensie. Iar dermatolog la fel, l-am cautat pe cel mai bun, pentru ca m-a speriat medicul de familie.
PS> "alunitele" se numesc de fapt NEV PIGMENTAR PAPILOMATOS (papilomatos - daca consta intr-o umflatura ce iese peste nivelul pielii)