| Loredana514638 a întrebat:

A mai luat cineva antibiotic azitromicina? Mi-a recomandat medicul stomatolog pentru o infectie la masea dupa ce mi-a scos-o. Ce reacții are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Azitromicina este un derivat al Eritromicinei, si are efecte similare cu Clindamicina, toate fiind antibiotice destul de frecvent folosite in stomatologie.
-- Printre reactiile adverse foarte frecvente pot fi : diarea, greata, acumulare de gaze in stomac si/sau intestinep (flatulenta).
-- Printre reactiile adverse frecvente, pot sa apara : ameteli si/sau dureri de cap, amorteala, pierderea poftei de mancare, varsaturi/greata, prurit (mancarime), stare de oboseala generala.
Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Îți distruge flora intestinală de aceea trebuie sa o refaci cu probiotice

| ancaval a răspuns:

Pe medic nu ai putut să îl întrebi? Ar fi mințit? Și noi spunem adevărul?

| iChristiaN47 a răspuns:

Este precum clindamicina. Important este sa iei si un probiotic de la farmacie. Eventualele reactii ar fi: dureri de cap, ameteli, greturi, dureri de stomac.