| Adry05 a întrebat:

A mai luat cineva de aici Nexium? Nu prea știu când ar trebui să-l iau. Mi-a dat doctoru niște antibiotice și pe ăsta pentru protecție. Trebuie luat fix înainte de antibiotic? După antibiotic? Cu ceva timp înaintea antibioticului? E sâmbătă, de doctor nu mai dau până luni iar farmacista a scris pe cutie doar 1 pe zi, niciun detaliu de genu (nu le-am cumpărat eu). Nici prospectul nu mă prea lămurește.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

La 2 ore, fata. La 2 ore distanta de antibiotic

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa-l iei seara. Eu n-am luat asemenea medicament dar iau ceva din aceeasi grupa (inhibitori ai pompei protonice). Poti sa intrebi si la o farmacie (Catena este deschisa si duminica) dar trebuie sa-l intrebi, neparat, pe medicul care ti l-a dat! Nu cumva farmacista a scris ceva de genul 1-0-0? Asta inseamna dimineata. La pranz se scrie asa: 0-1-0 si seara: 0-0-1. Vezi ce scrie si pe reteta si daca nu mergi cu reteta la farmacie!

| Adry05 explică (pentru Salontanul):

A scris 1 seara parcă. dar mă interesa la ce distanță să-l iau de antibiotic. M-aș duce, dar mă ține răceala lipită de pat.
Rețeta n-o mai am că a păstrat-o acolo (Fiind compensată)

| Salontanul a răspuns (pentru Adry05):

Nu conteaza cand il iei seara. N-are legatura cu antibioticul ci face doar sa nu ai reflux gastric sau arsuri. Poti sa-l iei si inainte, si impreuna sau dupa. Nu conteaza deloc!

| alina2k18 a răspuns:

Daca avea un regim special de administrat iti scria farmacista pe cutie si era specificat si in prospect, deci poti sa il iei o data cu antibioticul sau cand doresti.

| Sonia822 a răspuns:

Totusi, citeste efectele secundare. Exista prospect si pentru o doza mai mare pe plic, altele si acolo
https://www.anm.ro/_/_PRO/pro_3268_25.02.11.pdf

| Adry05 explică (pentru Sonia822):

Doamne da n-are nicio treabă cu ce am întrebat eu. am întrebat strict cum să-l iau față de antibiotic, cu ce mă ajută aici efectele secundare?! n-am întrebat câte să iau, n-am întrebat dacă îmi face rău, AM ÎNTREBAT CUM ÎI IAU FAȚĂ DE ANTIBIOTIC

| Sonia822 a răspuns:

Pai si eu ti-am trimis un prospect unde scrie cum si te informeaza acolo cu privire la tot, ce vrei mai mult, sa ti le citesc cu voce tare?

| Adry05 explică (pentru Sonia822):

Am citit prospectu din cutie, am și menționat în întrebare că l-am citit

| Sonia822 a răspuns (pentru Adry05):

Prospectul din cutie nu se compara cu prospectul de pe agentia nationala a medicamentului, e ``periat`` e un rezumat, lucrurile esentiale sunt trebute in prospectul de pe anm

| Adry05 explică (pentru Sonia822):

Ok, nu știam, mă gândeam că e la fel. mersi.

| armiaso a răspuns:

Https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_8423_25.11.15.pdf

de vreme ce nu ai spus nimic despre tine, varsta, sex, greutate, afectiunea de care suferi, cum ai vrea sa stie cineva cum sa iei tu nexium? asa ca iti las prospectul in linkul de mai sus, e direct de pe siteul agentiei medicamentului din Romania

| Adry05 explică (pentru armiaso):

Pentru că posibil ca și alți oameni să fi luat pentru antibiotic deoarece e un medicamnet destul de comun pentru asta?
n-am întrebat CÂTE să iau ca să conteze aspectele alea, ci CÂND să le iau în funcție de antibiotic lol ce e așa greu de înțeles