| Lory37 a întrebat:

A scăpat careva de candida cu bicarbonat și unguent? Dacă se poate fără sfaturi de mers la medic și de cumpărat medicamente, este doar o curiozitate!
Sau dacă exista alte metode de ex ulei de cocos, ceaiuri sau ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, mergi la medic si cere medicamente.

| Floridori a răspuns:

Exact! MEDIC si/sau CUMPARA MEDICAMENTE.
Nu poti trata candidoza cu ulei sau bicarbonat.
Daca nu vrei sa mergi la medic, nu merge, infectia (nici macar nu stii sigur daca e candida din moment ce nu ai mers la medic) se poate complica, in viitor va fi o infectie recurenta si depinzand de natura infectiei, se poate ajunge la afectiuni grave: infertilitate, displazii, cancer endometrial, dereglari, anomalii etc.
Nu inteleg de ce este atat de greu sa iei niste ovule de 15lei de la farmacie si preferi sa stai asa pana se inrautateste situatia.

Sau... spala-te cu ce vrei tu si nu mai intreba pentru ca din moment ce nu accepti cel mai firesc sfat, sa mergi la medic si sa te tratezi, oricum vei face de capul tau si indiferent ca este apa cu bicarbonat sau apa chioara e tot aia.Deci fa ce vrei.

Ca idee, Candida albicans, daca tu chiar ai candidoza si nu altceva mai serios, este un fung.Candidoza este infectia produsa de acest fung existent in vagin dar care a iesit de sub control inmultindu-se peste masura. Poti restabili flora vaginala si echilibrul tuturor microorganismelor din acea zona doar cu bicarbonat sau uleiuri? Daca tu crezi ca da, nu ar trebui sa ai drept de vot macar. Daca crezi ca nu, atunci pune mana si mergi macar la farmacie.

| Lory37 explică (pentru Floridori):

Ideea este ca acum aproximativ 2 luni am fost la ginecolog pentru aceeași problema, am luat atât ovule cât și tratament oral plus unguent, mi-a trecut iar acum am început sa am aceleași scurgeri. Ar trebuie sa refac acel tratament și acum?

| Floridori a răspuns (pentru Lory37):

Exact!
Dupa cum am spus, candidoza poate fi recurenta.In cazul tau este clar ca exista aceasta predispozitie.

Ar fi ideal ca de acum inainte sa schimbi mai des prosopul cu care te stergi si sa ai grija sa fie mereu uscat.Cel mai bine il poti usca la soare daca tot avem din belsug acum.Schimba-l la 2 zile, maxim 3.
In cazul in care obisnuiai sa te speli in interiorul vaginului, NU o mai face! Spalaturile vaginale, fie cu ceaiuri, produse sau apa chioara, modifica pH-ul si dezechilibreaza flora vaginala.Secretia vaginala normala este suficienta pentru a hidrata si curata vaginul. Igiena in zona intima este externa.

Poti face acelasi tratament recomandat initial de medic sau poti incerca Zifex din moment ce primul tratament a avut rezultate bune doar pe termen scurt.Aici faci cum consideri. Poate ca recurenta este din alte motive, deci tu stii mai bine cum vrei sa actionezi.
Daca alegi sa faci tratamentul initial prescris de medic, respecti timpul si instructiunile deja cunoscute de prima oara cand l-ai facut.
Daca decizi sa incerci Zifex, in cutie (costa mai putin de 15 lei) ai 7 ovule.Tratamentul dureaza 7 zile, un ovul seara, inainte de culcare pentru a evita sa te ridici pe verticala.

Fara relatii sexuale in timpul tratamentului si fara spalaturi vaginale (astea ar trebui sa dispara complet) sau alte obiecte introduse in vagin.

In cazul in care ai un partener, acesta va trebui sa urmeze tratament in paralel. Puteti merge impreuna la farmacie sa cereti tratament si pentru el.

Din pacate, nu exista alte solutii decat tratament medicamentos si sfaturile prezentate mai sus.

Multa sanatate!

| Dintrebare a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la medic, macar la farmacie du-te. Decat bicarbonat si alte prostii, mai bine iti iei clotrimazol. Costa cativa lei si te vindeca de candida.