| frum a întrebat:

A tinut cineva dieta Oana Radu care a slabit 50 kg in 30 zile? Functioneaza ceva macar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Laura48 a răspuns:

Indiferent, ca e 30 kg in 50 zile sau invers. tot aberatie este.
Nu iti recomand sub nicio forma sa cumperi medicamente de slabit. Indiferent cat vrei sa slabesti. Incepusem sa scriu pasii pentru a slabi, daca chiar iti doresti asta, dar voi ajunge sa scriu romane. Iti scriu pe scurt:
1. analizeaza-te foarte bine: cate kg ai, cate ai dori sa slabesti. MOTIVELE pentru care asa cum esti acum ai accepta, dar ceva nu iti place - nu pentru ca vrea nu stiu cine sau pentru ca ai auzit ca fetele slabe sunt nu stiu cum.
2. gandeste-te foarte bine ce vrei: sa slabesti doar sa arati mai slaba sau doresti sa iti schimbi felul de a fi, de a gandi etc.
E foarte important pentru ca. slabitul / ingrasatul tine mult de alimentatie, dar si de restul programului : ce fel de viata ai, cata activitate ai zilnic etc etc.
3. Reguli de baza: alimentatie (pentru a simplifica lucrurile, corpul este ca o masina. cate calorii mananci - cate calorii consumi = caloriile care sunt in minus (slabesti) sau in plus (de cele mai multe ori se depun) + sport (nu neaparat intens, ci cat sa iti accelereze metabolismul. de exemplu, se fac 15 min de incalzire, chiar mers pe loc mai rapid, pe muzica, apoi se trece la lucrat fiecare grupa de muschi: flotari, abdomene, dans, zumba, ce vrei, sunt o gramada :-) ) daca ai posibilitatea la sport sa alegi inotul, este singurul sport cu care folosesti toti muschii, iar impactul pentru genunchi/articulatii e cel mai mic + masaj (in mod special, daca e vorba de zone cu celulita).
4. Cum spuneam, e foarte importanta motivatia. La inceput e greu, primele 2 sapt. Poti sa incepi sa acorzi atentie la ce mananci, de exemplu, si doar sa incepi cu sport usor, masaj. Important e sa faci asta zilnic, chiar daca doar 30 min de mers pe loc + dans, de exemplu, acasa.
5. Doar daca scoti din meniu mancarea tip fast food sau o reduci la o singura masa pe saptamana, vei vedea diferente. La fel, daca incerci sa reduci dulciurile cu o singura sau doua portii pe sapt si sa le inlocuiesti cu fructe. Nu sa nu mai consumi dulce deloc, ci doar sa schimbi sursa. sa inlocuiesti mancarea prajita cu mancare facuta la abur/gratar/fiarta.
Conteaza mult la ce ora te trezesti, cand te pui sa dormi, cat dormi. Conteaza sa ai o anumita disciplina, ordine in program si putina atentie la cum decurge o zi. Si, conteaza cum privesti lucrurile: asa cum nu ar trebui sa incepi sa faci asta ca te va lauda cineva, nici sa nu te superi ca cineva iti spune ca esti 'grasa'. In fapt, de aici pleaca totul: sa te accepti asa cum esti, indiferent de ce spune nu stiu cine, si daca chiar te incomodeaza/nu iti place ca ai 5 kg in plus, sa incepi sa faci ceva in acest sens (nu doar sa te gandesti la asta sau sa mergi pe variante care spun ca slabesti rapid doar daca bei nu stiu ce).
Ca idee, o data ce ai pus metabolismul in miscare mai rapida, vei slabi de la o saptamana la alta.
De ce nu functioneaza dieta aia sau oricare cu medicamente sau oricare ce spune ca slabesti mult in timp scurt?
Simplu! e acelasi efect daca tu de maine mananci doar o felie de paine sau doar un mar pe zi. Vei slabi. Pentru ca brusc ai scazut de la 2500 calorii pe zi, la 50. Pentru a acoperi diferenta, corpul consuma din grasime. Cand termina cu grasimea, consuma din muschi - dar, asta ar insemna sa fi anorexica deja. Ideea e ca daca tu mananci asa 2 sapt, o luna. traiesti. DAR, metabolismul va scadea. Cand vei incepe sa mananci mese normale, corpul isi va face depozite. Pentru alte perioade cand poate va ramane fara mancare. Asta este efectul yoyo. Daca 1 luna ai mancat doar un mar pe zi, cand vei reveni la 3 mese pe zi (2500 calorii, sa zicem, doar de exemplu), va depune o mare parte din acele calorii. Bine, stomacul se micsoreaza oricum nu ai mai putea sa mananci atat de mult cateva zile. Plus, multe alte efecte. Mai grave de atat si poate pe termen mai lung.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

50 de kg in 30 de zile? Este o medie de 1, 6 kg pe zi. Chiar crezi asemenea tampenie?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru darrio2007):

E posibil, dar cu problemele de sanatate aferente.

| darrio2007 a răspuns (pentru FaraNume1245):

De acord. La sfarsitul celor 30 de zile, daca le apuca, se muta in garsoniera cu usa in tavan.

| sierra1 a răspuns:

"50 kg in 30 zile? Functioneaz ceva macar?"

cu un bisturiu bun, categoric da!

| aXy99 a răspuns:

Este imposibil sa slabesti atat. Ar trebui sa ai un deficit caloric de 12000 kcal pe zi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am slabit 10 kg intr-un timp foarte scurt in care am mancat foarte putine calorii si am facut mult sport. Practic este posibil chiar daca unii spun ca teoretic nu desi ei nu au incercat laughing
Si nu, nu am incercat dieta Oanei, nici nu stiu care e dieta ei din moment ce trebuie sa platesti ca sa o accesezi, dar daca presupune sa mananci doar buruieni si in rest mai nimic plus mult sport, este posibil.
Regula ca sa slabesti e sa mananci foarte putine calorii (dar in acelasi timp sa mananci mancare nutritiva ca sa nu te imbolnavesti) si sa faci sport ca sa arzi cat mai multe calorii, cam atat. Poti respecta asta si fara sa iti spuna cineva exact ce sa mananci si sa iti dea un program.

| aXy99 a răspuns (pentru Furnicuta000):

La inceput elimini si apa cauzata consumul mare de carbohidrati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E invers, 30kg in 50 zile

| frum explică (pentru anonim_4396):

Asa e....scuzati