| MădălinaDinu a întrebat:

Aș vrea să slăbesc. Știu că Oana Radu folosește dieta Dukan. Aceasta consță în 4 etape, dintre care priemele doua se consuma numai proteine ( în prima ) și proteine plus legume ( în a2-a ). Ce mâncăruri sunt bogate doar în proteine? Cât timp ar trebui să dureze prima etapă, și cât a2-a etapă?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alea-s prostii. Aceste asa zise diete te slabesc pentru moment si apoi trebuie s-o iei de la inceput. Ori mergi la un medic nutritionist care-ti va spune cate calorii sa mananci pe zi ori mananci sanatos fara paine cu paste fainoase, cartofi sau orez, manaci fructe numai dimineata. Nu te scoli de la masa satula. Mananci putin si des. Poti sa foloseti feliile de paine cu seminte: https://www.google.ro/......ps?/search
Se gasesc si la alte hipermarket-uri. Seara manaci numai legume. Bei multa apa si faci sport.

| vampyremisa a răspuns:

Pai, am o prietena care a incercat-o. Nu o recomand. Desi merge la anumite personae, trebuie sa stii ca grasimea nu se arde nemancand un anumit lucru. Daca nu mananci nutrimenti risti sa-ti dai metabolismul peste cap si nu vrei asta! Lipsa de proteinele si glucide duce la atrofierea muschilor, dand impresia ca ai slabit. Cel mai bine este sa te duci la un nutritionist, el va stii cat trebuie sa mananci, cat de des si cata apa trebuie sa bei. Prea multa apa ucide!
Dieta Dukan se baseaza pe un principiu busted: nu manca ceva ca sa slabesti.
Iar prietena mea care a incercat-o? Nu am slabit nici un pic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vampyremisa):

Vezi ca in dieta asta e EXCES de proteine, nu " lipsa".

Dar in rest ai dreptate