| SadBoyForever a întrebat:

Aceasta a fost a doua noapte consecutivă în care nu am putut dormi.
Simt că mor, dar nu știu ce pot face să îmi vină somnul și să dorm în sfârșit.
Pur și simplu nu pot să adorm deși nu am consumat cofeină, energizante sau alte tâmpenii.
Simt că mor, efectiv nu pot să dorm de două nopți încoace.
Tremur tot și mă tem pentru viața mea.
Ce pot face să mă ia în sfârșit somnul?
Tot ce îmi doresc este să mă ia somnul pentru ca organismul meu să se poată odihni.
A mai avut vreunul din voi insomnie?
Cum o pot combate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Există niste pastile imovane.

Sunt foarte bune si eu le-am luat aproape de 3-4 ori săptămânal din martie 2019.

Ti le recomand și ție deoarece sunt foarte bune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O poți combate. com bate într-un singur fel. Să nu te bați cu ea.
Te așezi la ora 22 în pat. Relaxezi mușchii, închizi ochii, liniște.
Ce mai rămăne treaz? Softul care generează gânduri? Ce fel de gânduri, despre ce? Lasă-le să zburde în voie. Ochii închiși și ne mișcarea și relaxarea pot înlocui somnul. La ora 06.00 te scoli și începi cu gimnastică și faci orice vrei și ai nevoie până la ora 22.00. Și continui.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îți consumi energia pe parcursul zilei. Adică să depui efort fizic.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai 2 zile de cand nu poti sa dormi nu e genul de problema care se rezolva cu laptic cald, inseamna ca e ceva serios ce trebuie investigat. Mergi la medicul de familie, o sa iti prescrie ceva sedative ca sa ai parte de o noapte de somn sa revi la nomal si o s aiti recomande ceva investigatii.

Eu zic sa mergi azi la el pentru ca dupa inca o noapte de nesomn risti sa ajungi incet incet la pagube permanente. Daca nu ai domrit deloc de 2 zile fa in asa fel incat sa mergi insotit la medic, dupa atat timp ai sanse sa incepi sa halucinezi.

| Sophieka a răspuns:

Meditatii. Scrie pe Youtube: Meditatie de relaxare, meditatie pentru somn, meditatie anxietate etc.

| Andresso a răspuns:

Sa stai departe de telefon cand te culci, sa scoti toate prizele din camera si sa dormi liniștit.

| Jackpot2 a răspuns:

Ai reușit sa adormi pana la urma?

| VI3 a răspuns:

Salut!
Și eu am trecut prin asta și îți spun ce am făcut.
1. Dacă nu ai dormit noaptea, nu dormi nici ziua și seara sunt șanse mari să poți dormi din cauza oboselii.
2. Bea ceai sau lapte cald înainte de somn.
3. Renunță la carbohidrați complecși. Un studiu a dovedit că poți avea insomnii din cauza lor.
4. Fă Sport, pentru a-ți consuma energia.
5. Meditația -
15 Minute înainte de culcare.
6. Fă un duș înainte să te culci.
7. Ai grijă ca camera cu 1 oră înainte de somn să fie aerisita.
8. Oprește televizor, veioza, calculator, telefon etc. Cu 30 de minute sau mai bine 1 oră, înainte de culcare.
Crede-mă că știu cum este și nu îți va fi ușor, mai ales să stai treaz toată ziua. Aveam dureri mari de cap, iar somnul ziua nu este deloc odihnitor.
Încearcă pe parcursul zilei să te concentrezi pe respirație, indiferent dacă muncești sau înveți.
Ajută și asta, crede-mă.
Baftă!

| LaElly11 a răspuns:

Bună! Eu nu pot dormi de luni întregi, recent am luat Sedatif PC și m-a ajutat. Încearcă și tu în caz de persistă problema.

| Vdiana96 a răspuns:

Poți sa te duci la farmacie și sa îți iei niște pastile din plante naturale pentru somn. Și încă un sfat: când te pui sa dormi nu te gandii ca nu poți sa dormi sau nu te zvârcoli in pat, stai pana adormi