| artanix a întrebat:

Acum 2 saptamani rupt degetul mic de la mana dreapta si l`am bagat in ghips. trebuia sa stau 3 saptamani. dar am stat doar 2.si acum debea pot sa misc degetele. dar ala mic pot sa il misc cel mai putin si inca e stramb.am procedat rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| procust a răspuns:

Tu singur ai dat ghipsul jos? nu ai fost la medic? de obicei se face o radiografie de control! degetele le poti misca cu greu datorita atrofiei care a aparut datorita faptului ca nu ai putut misca degetele, dar trece, nu i problema! eu in locul tau m as duce sa fac o radiografie, poate nu s a sudat bine, mai ales ca e stramb!

4 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

Wooow! Tu de ce crezi ca dr a zis sa ii tii atata gipsul? Nu te-ai gandit ca atata are nevoie un os ca sa se refaca? Du-te fa-ti un Rx, dupa cum a zis procust, si trebuie sa faci exercitii recuperatorii pentru deget, si asta fara gluma!

| ELAndrei a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca tine fix ca tine acum 3 zile.Tr sa stau 4 sapt.Asta e, rezist. Fara sc fara sala:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu l-am rupt azi

| artanix explică:

Astazi pot sa misc degetul care a fost rupt mai bine decat aseara big grin