| Sorescu_Madalin_1997 a întrebat:

Acum 2 zile m-am trezit cu o durere groaznica la subrat.Prima data am crezut ca e ceva de la muschi, dar am cautat pe net si am aflat ca e din cauza ganglionilor inflamati, de ce? nu stiu.Mai pe seara am observat ca si ganglionii de la gat erau inflamati. Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Snicker a răspuns:

Buna...
Pai sfatul meu este sa ii lasi in pace, sa nu-i apesi/"zgandari" si sa te duci cat mai repede la medic, pentru ca nimeni nu stie ce poti avea mai bine decat el;) Ganglionii normal se simt la palpare, insa nu trebuie sa fie durerosi si nu trebuie sa aiba diametrul mai mare de 1 cm. In cazul in care apare durerea, inseamna ca trebuie sa vizitezi medicul;) Uite ce am gasit eu:D http://www.adevarul.ro/......98172.html Numai bine>:D<

| Sorescu_Madalin_1997 explică (pentru Snicker):

Da' nu poate fi, sa zicem, un presimpton de rubeola, oreion etc?

| Snicker a răspuns (pentru Sorescu_Madalin_1997):

Mda Madalin, este posibil sa fie rubeola sau oreion(inflamarea ganglionilor in zona gatului sunt simptome ale celor doua) insa avand in vedere ca ai si in zona axilei...nu stiu ce sa mai zicthinking de aceea cel mai bine este sa mergi la medic sa stii sigur ce aiwinking
Sti, e obicei ganglionii apar in urma unei infectii, de exemplu cei din zona gatului arata faptul ca ai avut de curand o infectie ORL sau infectie dentara/gingivala; insa din cate stiu eu nu trebuie sa doara din aceasta cauza.
Dar pe tine doare doar la palpare? sau si atunci cand nu ii atingi?thinking

| Sorescu_Madalin_1997 explică (pentru Snicker):

Am rezolvat problema.Am rubeola. Durerile in zona axiala erau din cauza unui efect secundar, si anume artrita.Acum mi-a trecut artrita si astept sa treaca si rubeolabig grin.Multumesc de ajutor:*

| Snicker a răspuns (pentru Sorescu_Madalin_1997):

Ma bucur ca nu este nimic gravbig grin:*insanatosire grabnica>big grin

5 răspunsuri:
| Sorescu_Madalin_1997 explică:

P. S. este vorba de ganglionii axiliari si de cei occipitali.