| Alexandra2419 a întrebat:

Acum 2 zile mi-am zgariat din greseala o alunita.Nu a curs sange, nu i s-a modificat aspectul si nici nu ma irita.Am tratat-o cu crema de galbenele si cu alcool sanitar.Acum se mai vede acolo doar un punctulet rosu de marimea unui purice.Totusi,am motive de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, stai liniștită. Alții le chinuiesc fără milă și nu se mai îngrijorează atât. Nu se întâmplă nimic, punctulețul roșu fiind doar urma "iritării", a zgârieturii, care a ieșit în evidență din cauza spirtului medicinal ( a ars locul). Las-o așa, în câteva zile totul revine la normal.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde de multi factori, dar in general, dupa o singura trauma, nu se ajunge la cancer.
Daca alunita este intr-un loc expus, daca agata hainele, sau orice ar fi ce sa o supuna la vatamari repetate, atunci mai bine mergi la doctor pentru indepartarea alunitei si eventual si pentru o analiza (biopsie) a tesutului.

| Azre a răspuns:

E o alună nimic special, nu mori de la ea. Stai liniștită.
Se vindecă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O să revină la nrmal, stai liniştită, că nu se întâmplă nimic.
Se va vindeca.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Nici un caz, daca nu s-a modificat nu ai motive, dar daca totusi te deranjeaza prezenta alunitei mergi la dermatolog si intreaba daca poti scapa de ea si cum.

| Music4life a răspuns:

Din cate ne-ai spus totu-i ok, nu-ti face griji. Totus fi foarte atenta cand vine vorba de alunite.
Multa sanatate-ti doresc.

| oBuburuză a răspuns:

Ar fi bine sa-i spui mamei tale si sa mergeti la medic, sa nu se infecteze si sa dai de alte belele!

| InsertName a răspuns:

thinking Ei bine..nu cred, din moment ce alunita arata ok. Eu am zgandarit o alunita alba si peste 1 saptamana a picat.Depinde de alunita acum. daca era una neagra..cred ca ar trebui sa te duci rapid la doctor.

| HeiligKreuz a răspuns:

Stii ca ruperea alunitelor poate duce la cancer de piele, nu?

| adi62 a răspuns:

Buna. Alunitele sunt de doua feluri:unele care pot provoca in anumite situatii cancer daca sunt zgaraiate, taiate, rupte expuse la soare si altele normale care apar dadorita strangerii unor pigmenti in piele. Cauzele care duc la aparitia alunitelor sunt variate: influenta genetica, tipul de piele, expunerea prelungita la soare, afectiuni hepatice, episoade dese de scadere a imunitatii etc. Dar sa revenim la intrebarea ta, daca rana se trece si nu apar alte reactii totul este ok, daca alunita ramane rosie sau da semne ca nu se trecce atunci trebuie sa te duci la un examen de specialitate. Timpul in care trebuie "sa se treca"rana este variabil in functie de persoana dar un timp rezonabil este de doua saptamani. Totusi recomandarea medicilor este ca la o perioada de un an cei care au alunite sa faca un control preventiv la medic! Daca informatia data iti este de folos as fi bucuros. O zi buna incontinuare!