| angels78 a întrebat:

Acum 4 zile am inceput sa iau anticonceptionale.
Seara trecuta am avut un contact sexual neprotejat si am luat pastila 3 ore mai tarziu. Exista vreo sansa sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de administrare nu ai citit prospectul?
Contraceptivele se iau la ore fixe, nu când îți aduci aminte.
Până la următoarea sângerare protejează-te cu prezervativ.
Sper că pilulele le iei la indicația medicului în urma controlului medical de specialitate!
Pa, pa.

| Veme a răspuns:

Daca ai luat prima pastila anticonceptionala in prima zi a menstruatiei nu exista sanse sa ramai insarcinata.
Daca ai luat prima pastila in una din zilele 2-5 ale menstruatiei este posibil sa ramai insarcinata.
Daca ai inceput anticonceptionalul aleator, dupa ziua a 5-a atunci este destul de probabil sa ramai insarcinata.
Deci nu ai dat detalii. Raspunsul este: nu exista nici o sansa, exista o sansa slaba si exista o sansa foarte mare.

| angels78 explică (pentru Veme):

Am luat pastila in prima zi a menstruatiei

| Veme a răspuns (pentru angels78):

Atunci nu esti gravida, cu conditia sa continui corect.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI precizează denumirea AC şi în ce zi a CM le-ai început!

Apoi mai vedem ce şi cum...

Toate cele bune.