| Andreeaa20 a întrebat:

Acum 5 luni am avut coronavirus și am făcut o pneumonie virala, am facut tratament cu perfuzii.
Dar de 5 luni tușesc zilnic vi se pare normal? Incă respir greu.
Nu beau apă rece și nu fumez.
Doctorul spune ca o să treacă cu timpul.
Dar când? Nu trebuia să imi treacă in 5 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa consulti si alt medic specialist pneumolog pentru ca nu e ok sa ai probleme la plamani in continuare, poate ai nevoie de inca un tratament cu antibiotic ceva.
Cum ti s-a spus si mai jos mergi la medicul de familie cere trimitere la medic de specialitate si fa-ti analize amanuntite la plamani, sigur mai ai ceva acolo dar cu tratament adecvat o sa treaca!
Nu sta asa, sfatul meu.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau ca ai fost atat de grav afectata de covid, dar esti o supravietuitoare si poti sa te refaci cu vointa si tratament adecvat.
De peste 1 an de zile scriu toate ziareale ca unul din efectele secundare ale infectiei cu covid este tusea de lunga durata, posibil inca sa mai ai plamanii afectati, posibil o bronsite sau astma.
Cum ai facut deja penumonie, este posibil sa nu fie complet vindecata, sau sa fii ramas cu aceste sechele post-infectie.
Mergi la medicul de familie si cere RazeX la plamani, sa vezi daca nu plamanii sunt complet refacuti.
Eu ti-as recomanda 6 luni de mega doze cu Vitamina C (5-6 gr pe zi de vitamina C) si Zinc, pentru cresterea inumitatii.
Daca ai pe cineva care sa-ti faca zilnic intravenos vitamina C macar pentru 1 luna, pneumonia si starile prin care treci acum probabil ca ar dispare total. Sotul meu a trecut cu f multi ani in urma printr-o penumonie, unde i se faceau 3 doze de penicilina odata si injectii intravenoase cu vitamina C si intr-o luna era complet refacut.
Sanatate maxima!

| Andreeaa20 explică (pentru Violleta2022):

Atunci când respir adânc
mă doare gâtul ca și cum am o rană în gât, mi se pune un nod in gât de 5 luni mi se întâmplă asta. E de la pneumonie?
sau de la virus?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaa20):

Nu cred ca stie cineva de la ce este, pentru ca virusul este atat de nou si afecteaza diferit fiecare corp, ca nu putem stii cu certitudine ca-i de la covid, de la pneumonie sau posibil a declansat o astma.
Trebuie sa vezi un medic de plamani si sa faci analize mai ample, ca sa vezi ce ti se intampla tie.
Inca ceva, tusea seaca mai poate apare si cand este deficienta de magneziu in corp, sau cand ai o problema cu tiroida. Nu cred ca-i cazul la tine, dar am vrut sa mentioenz doar ca sa le stii, eventual ceri si niste analize medicului de familie care sa implice nivelul de magneziu in corp si o scanare a gatului si tiroidei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doctorul spune ca o să treacă cu timpul.
1. Schimbă medicul.
2. Dietă vegană cât poți de mult.

| Legion7X a răspuns:

Trebuie să te ferești foarte bine. Nu-i regula să prinzi iară, dar deja mai tusești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simptomele astea vor persista mult timp, nu e o regula cu 5 luni, poate nici intr-un an, depinde cat de grav ti-au fost afectati plamanii si cat de bun e sistemul tau imunitar, n-ai decat sa te protejezi in continuare, sa mananci sanatos si sa astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh incearca da traiesti mai sanatos. E singurul lucru pe care il poti face

| Cksihja a răspuns:

Eu mi-am revenit după o pneumonie abia abia după aproape un an, a fost așa de rău că după două săptămâni îmi era frică să nu recidiveze. De aia m-am și vaccinat măcar să dorm liniștit. Mai făcusem pneumonie de câteva ori dar așa ceva nu am mai văzut niciodată.
Încearcă să nu te forțezi mie mi s-a oprit inima și dacă dintr-odată simți cum totul devine mai greu și ți se întunecă vederea înseamnă că inima se oprește, în acest caz cel mai bine e să sari, săritul e bun pentru inimă și poate preveni un infarct care urmează să se întâmple. În timp ce sari inima se odihnește și se reface, de aia le place oamenilor să sară.

| Andreeaa20 explică (pentru Cksihja):

Atunci când respir adânc
mă doare gâtul ca și cum am o rană în gât, mi se pune un nod in gât de 5 luni mi se întâmplă asta. E de la pneumonie? Asa ai avut si tu?

| Cksihja a răspuns (pentru Andreeaa20):

Durere în gât și urinare frecventă, am redus la zero consumul de zahăr ca să scap de aceste probleme. Nu știu dacă ai o problemă cu asta dar oricum dacă nu trece poți întreba medicul despre asta.
Virusul încă se poate afla în corp mai ales dacă ai organismul slăbit, nu degeaba mă temeam să nu recidiveze.Trebuie să-ți întărești organismul ca să te refaci și să te vindeci.

| BabaOarba a răspuns:

In aceste cazuri se fac analize amanuntite pentru a vedea exact ce leziuni au ramas, se recomanda recuperare medicala pentru capacitatea respiratorie, se aplica anumite tratamente... nu stiu la ce medic te-ai dus, dar cred ca ar trebui sa mergi la o clinica de pneumologie.

Intre timp, cazurile de Covid cresc vertiginos, daca mai iei inca o data boala s-ar putea riscul sa fie urias. Fa-ti o analiza de anticorpi, si daca ei mai exista dupa 5 luni, poate ar trebui sa te gandesti sa te vaccinezi. Exista si posibilitatea sa nu fi produs anticorpi la boala, de unde forma mai grava, iar atunci vaccinul ar fi de prisos.

Nu inteleg cum de inca mai merge placa cu "vaccinul care nu este sigur pentru ca nu a fost testat destul"... Pfizer deja are aprobare ca orice alt vaccin existent pana acum, si nu aprobare de urgenta. Nu stiu numarul dozelor Pfizer administrate, dar per total au fost administrate 5, 3 miliarde de doze de vaccinuri antiCovid la nivel mondial, cu 40% din populatia mondiala vaccinata complet. Cand esantionul este de 5, 3 miliarde din cele 7, 8 miliarde de oameni in total, cred ca sunt cele mai testate vaccinuri din istoria medicinei laughing

| Andrei007007 a răspuns:

Eu unul cred in virus dar sunt retinut la vaccinare pentru ca intr-un an sau doi nu poti face un vaccin 100% sigur asa cum spun foarte multi oameni din domeniu (strict parerea mea). Acum sa raspund la intrebarea ta, daca esti sigur/sigura ca in acest timp nu ai mai facut coronavirusul cred ca ar trebui sa-ti fi trecut dar daca spui ca nici dupa 5 luni nu ti-a trecut cel mai probabil ai mai facut virusul dar intr-o forma usoara ceea ce inseamna ca iti mai prelungeste aceasta agonie. Mai asteapta o perioada si vezi cum te simti dar cel mai probabil mergi la un doctor sa te vada, noi de aici ne dam doar cu parerea, nu stim foarte multe din domeniu si nici despre sanatatea ta happy Sper ca intelegi.