| andrefrancais a întrebat:

Acum 8 luni timp de o zi am experimentat vederea in ceata si urmatoarea zi vedeam din nou clar. Acum, se repeta experienta. Ce poate sa insemne asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ți-ai verificat tensiunea?!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oboseală.

| andrefrancais explică (pentru supadeceapa):

Intr-adevar oboseala. Azi vad foarte clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vederea incetosata se refera la vederea neclara. Aceasta poate sa apara brusc sau treptat, la unul sau la ambii ochi. Incetosarea vederii este un simptom care poate varia in intensitate, in functie de tipul bolii sau conditiei in cadrul careia apare.

Incetosarea vederii poate fi rezultatul unor probleme minore, cum ar fi miopia sau purtarea de lentile cu dioptrie gresita, dar poate fi inclusiv un semn normal de imbatranire. Cu toate acestea, manifestarea poate sa apara si ca o consecinta a unor infectii, inflamatii, traume, tumori maligne si alte procese anormale. Prin urmare, se va raporta medicului orice modificare a vederii.

Anumite tipuri de tulburari de vedere pot indica o urgenta medicala care poate duce la pierderea vederii. Printre acestea se numara glaucomul, un traumatism ocular, dezlipirea de retina, accidentul vascular cerebral sau sangerarea la nivelul creierului.

Nici incetosarea temporara a vederii nu trebuie ignorata intrucat aceasta poate duce la afectiuni grave cum ar fi accidentul vascular cerebral, ischemic tranzitor, hipertensiunea arteriala, epilepsia sau migrena. In functie de cauza, vederea incetosata poate debuta brusc si poate sa dispara rapid, cum este cazul in care ochii sunt reorientati catre un obiect indepartat imediat dupa citit sau dupa supraexpunerea la soare.

Incetosarea accentuata a vederii ar putea sa se instaleze brusc, ca rezultat al desprinderii de retina sau a unui traumatism cranian. Vederea incetosata care se dezvolta lent, insotita si de alte manifestari, cum ar fi halouri in jurul punctelor luminoase, poate semnala prezenta cataractei.

De asemenea, incetosarea vederii ar putea fi un semn al unei tulburari grave, cum este encefalita sau o tumoare cerebrala. Daca o persoana experimenteaza vederea in ceata, asociata cu durere brusca de cap, gat intepentit, greata si varsaturi, va solicita imediat asistenta medicala de urgenta.

| andrefrancais explică (pentru anonim_4396):

Am mai citit asta dar multumesc laughing

| vampyremisa a răspuns:

Du-te la oftalmolog. Desi nu pare mare lucru, poate fi. Cel mai bine consulti un expert.