| cozmalau a întrebat:

Acum aproximativ 2-3 luni au inceput sa ma doara rinichii, o durere usoara dar uneori cand ma aplec si ma ridic ma intepa mai ales la rinichiul stang. Fac sala de 4 luni,nu consum proteine,energizante, cretina ..etc. doar fac la aparate si cu gantere si cu greutati nu pre mari.Se poate sa se traga aceste dureri din cauza salii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"nu consum proteine", adica tu stai nemancat toata ziua?

Cum rezisti fara mancare?

| cozmalau explică (pentru Cosmin86):

Auzi mai bine nu spuneai nimic ca vad ca faci misto.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cozmalau):

Pai gandeste-te LOGIC

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate, unele legume

Chiar si fructele contin proteine ( chiar daca in cantitati mici, ce ti-am enumerat eu mai sus contin in cantitati MARI )

Dupa 4 luni de sala ar trebui sa stii macar lucrurile DE BAZA ( ce sunt PROTEINELE, ce sunt carbohidratii, ce sunt grasimile sanatoase, cand se consuma, etc. ).

Invata notiunile de baza si apoi fa afirmatii.

| Marwell a răspuns:

Nu cred ca din cauza salii, aceste probleme apar cand bei putina apa sau alte socuri pentru rinichi

| Somebodyღ a răspuns:

Bea cat mai multe lichide. Ceaiurile de patase de porumb si cozi de cirese sunt foarte bune pentru rinichi happy

| catalincatappx a răspuns:

Atentie la mesajul acesta!
Si pe mine m-a intepat la fel si eu am crezut ca am nisip la rinichi (daa pentru mine un fleac) dar cand am vazut ca treaba e serioasa m-am dus la medic si mi-a zis ca am piatera si acumulari la rinichi (dar acum sunt binehee hee stii care e secretul? Sa bei mult ceai cald sau rece! si daca ai apa contaminata cu piatra pune apa in sticle iar apoi lasi la congelator 1-2 zile ca dupa o lasi sa se dezghete! asa vei avea apa limpede de baut iar sa nu bei apa sau suc cu acid! ca se poate si mai rau! sper ca te-am ajutat!

| cozmalau explică (pentru catalincatappx):

Da ai dreptate si eu am fost la medic si mi-a zis ca am piatra si acumulari la rinichi si sange in urina, am facut tratament dar nu mi-am fai facut test dupaceea. Dupa vreo 3 saptamani am mers din nou si mi-a dat niste sopozitoare dar nu au facut mare lucru.

| catalincatappx a răspuns:

Opa la tine e putin mai grav! incearca sa bei mai multe lichide! asa iti scurata caitl prin care curge urina!