| celmaitarenume a întrebat:

Acum aproximativ 3 saptamani m-am dus la oftalmolog ca nu mai vedeam foarte clar cu ochiul stang. Mi-am pus ochelari (la stangul -1 si la dreptul 0, 50). Ii port in fiecare zi si mi se pare ca vad mai slab cu dreptul. Cu stangul vad perfect (cand ii port bineinteles). La inceput vedeam perfect cu amandoi ochii, acum putin mai neclar cu dreptul. Oare de ce? Trebuia sa imi dea o dioptrie mai mult? Sau nu aveam nevoie deloc si a inceput sa se afecteze ochiul? Ce pareri aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mai bine te duci la oftalmolog și rezolvi asta cu el, că el este specialist, nu noi de aici.

| RobertMoon a răspuns:

Pai daca nu vezi bine cu un ochi e clar ca o letina nu este potrivita. Du-te iar la oftalmologul care ti-a dat ochelarii respectivi si spune-i despre ce e vorba, iar daca te pune sa te uiti in chestia aia spune-i exact cu care lentila vezi bine ca sa nu mai pierzi iar vremea si sa intampini aceeasi problema ca acum.

| Iote a răspuns:

Du-te la atelierul unde i-ai facut cu tot cu reteta. Poate au gresit ceva. Mie mi-au gresit odata distanta pupilara si ochiul forta "fugind" dupa lentila. Daca e bine, mergi din nou la medic.