| LaLaLaLoveAlex a întrebat:

Acum cateva ore am fost la spital pentru ca am mononucleoza si fac perfuzii, dar s-a uitat doctora in gatul meu si mi-a spus ca am un chist! Si ca daca nu dispare dupa tratamentul pe care il fac cu penicilina, glucoza si inca ceva, mi-a spus ca va trebui sa ma operez, stiu ca din asa ceva se poate face si cancer! Doamne fereste! dar asa stiu. Deci trebuie neaparat sa ma operez pentru a scapa de acel chist sau exista alte optiuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raluka111 a răspuns:

Offff imi pare foarte rau eu din cate am citit pe net si am auzit ca poti scapa de acest chist doar prin operatie acum nu stiu daca mai exista si alte modalitati ori ce'ar fi iti urez Bafta!
Nu'ti face griji o sa te faci bine :*

7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Se poate sa cedeze pe masura ce tratamentul antibiotic isi va face efectul.

Oricum, doctorita ta ese o cretina fiindca ti-a prescris penicilina tu avand mononucleoza infectioasa. Antibioticele derivate din penicilina provoaca eruptii cutanate importante la 90% din pacientii cu mononucleoza

| LaLaLaLoveAlex explică:

Am citit mai multe chestii pe net si chiar sunt panicata.Are vreo traaba acel chist cu tiroida?

| คlєxヅ a răspuns:

Un chist nu inseamna neaparat cancer. Dar nici bine nu e daca s-a format pe undeva si trebuie analizat si apoi scos dupa sfatul medicului. De multe ori sfatul este sa ramana chistul acolo unde este si sa fie tinut sub observatie eventual aplicat un tratament.Asa ca eu iti urez bafta cu tratamentul. Offff imi pare foarte rau eu din cate am citit pe net si am auzit ca poti scapa de acest chist doar prin operatie acum nu stiu daca mai exista si alte modalitati ori ce'ar fi iti urez Bafta!
Nu'ti face griji o sa te faci bine.
Se poate sa cedeze pe masura ce tratamentul antibiotic isi va face efectul.

Oricum, doctorita ta ese o cretina fiindca ti-a prescris penicilina tu avand mononucleoza infectioasa. Antibioticele derivate din penicilina provoaca eruptii cutanate importante la 90% din pacientii cu mononucleoza.

| cerbandreeadana a răspuns:

Te-ai operat in final spune-mi pls ca si eu am asa ceva si am aflat doar ieri?

| Almost a răspuns:

Un chist nu inseamna neaparat cancer. Dar nici bine nu e daca s-a format pe undeva si trebuie analizat si apoi scos dupa sfatul medicului. De multe ori sfatul este sa ramana chistul acolo unde este si sa fie tinut sub observatie eventual aplicat un tratament.Asa ca eu iti urez bafta cu tratamentul.

| LaLaLaLoveAlex explică (pentru Almost):

Multumesc, dar si eu pot da copy si paste! Eu vreau sa raspunda persoane care au trecut prin asa ceva, au avut vreun chist, sa ma invete ce sa fac! pentru ca nu vreau sa ajung la operatie doar atat! multumesc oricum

| MaryMary22 a răspuns:

Nu