| ana09761 a întrebat:

Acum câteva săptămâni sau luni nu mai știu că nu prea am băgat de seamă chestia asta, mi-au ieșit niste bubițe mici albe in zona intimă, nu mă mănâncă sau să mă usture nu am nimic dar nu știu ce sunt astea, am observat că se răspândesc și nu știu ce să fac, am și alergie la săpun și șampon și mă rad cu lama, acum am o infecție nu știu dacă e candida sau bacterii dar am mers la doctorul de familie și am primit o rețetă da nu am zis de bubite, am citit pe net că e din cauza infecției?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ilincoana a răspuns:

Hmm, depinde. Pentru a evita mancarimile sau iritatiile de orice fel in zona intima, iti sugerez sa investesti intr-un sapun special pentru zona intima ( sunt ieftine si la avon sau dm ). Este posibil ca ( in cazul in care nu ai chiloti de bumbac ) ca pielea de pe zona intima sa fie,, zgariata,, de materialul chilotului sau de elastic. Candida se manifesta cu usturime atunci cand faci pipi si uneori senzatia de mancarime. Daca vrei sa aflii ar trebui sa mergi la ginecolog. Este o problema dermatologica dar pentru ca este in zona intima cred ca e indicat sa mergi la ginecolog mai degraba.

| ana09761 explică (pentru Ilincoana):

M-am tratat acum o săptămână, la urina că sigur aveam candida că aveam simptomele și acum îmi pun crema in vagin, acum nu simt usturime cum am avut când făceam treabă mică și înafara de treaba mică, sper sa se rezolve chestiile astea și o să îmi cumpăr un săpun natural că m-am născut cu alergie la săpun mai ales.la botez ce Algerie am făcut că mam înroșit toată și mi-au ieșit bube pe tot corpul ( zise mama ) și chiloți din bumbac am dar cred că e problema când mă șterg acolo jos după ce fac treaba mică

| Ilincoana a răspuns (pentru ana09761):

Pai cand te stergi sa ai grija sa fii delicata, eventual doar sa tamponezi. Probabil dupa ce termini tratamentul cu crema vaginala o sa fie ok happy