| ioana3432B a întrebat:

Acum ceva timp am avut niște probleme de sănătate, tușeam incontrolabil cu scuza că aveam ceva în gât, aveam senzația că am tuse și din cauza asta nu am dormit multe nopți, tușind încontinuu.
Am făcut în aceea perioadă practică la o pensiune și sora proprietarei este doctor. M-a văzut tușind și s-a uitat puțin la mine și mi-a recomandat Aerius fără să-mi spună exact ce am. Apoi am mers la doctorul de familie care mi-a prescris același lucru dar nu mi-a spus ce am mai exact. Eram și nedormită de câteva nopți și agitată așa că poate nu am reținut. Vreau doar să știu de ce mi-a dat Aerius? La ce se probleme se folosește în general?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se folosește când nasul sau gâtul este iritat din diverse cauze. Dacă medicul de familie s-a uitat la gâtul tău și a văzut o stare normală, ca să calmeze senzația de iritare din gât ți-a dat asta.
Hai să explicăm simplu, pe post de calmant local. Dacă ți-a trecut, este bine.

| Teo29 a răspuns:

Pai e problema de alergie de ti-a dat Aerius?

Ca in special la alergii se da, la rinite alergice. Fa-ti un consult la medicul de familie sa te asculte la plamani sa vada daca nu ai o problema pulmonara sau ceva la gat. Nu lua Aerius asa aiurea...

Consulta medicul alergolog daca crezi ca e alergie. Daca nu, cauta cauza tusei si trateaza-o corespunzator, nu dupa sfaturile cuiva care si-a dat cu parerea ( chiar daca o fi medic...)!

| Adi88 a răspuns:

Aerius este mai mult pentru alergie la ceva iritativ: praf, polen etc. Dar este bun te ajuta. Daca nu trece eu zic sa faci un control de specialitate