| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp am făcut întindere musculară și până în ziua de azi aveam piciorul umflat așa că, deșteapta de mine s-a gândit că e o idee bună să pun gheață și să las 20 de minute.
Ideea e că imediat ce am dat gheața jos am observat că am arsuri și sunt destul de mari deși cred că sunt de gradul 1. Am dat cu cremă de gălbenele.
Credeți că am făcut bine?
Vreau să știu toate detaliile, dacă o să îmi rămână semn, cum să tratez arsurile, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este arsura. De gradul unu nu e grava. Da te cu niste nurofen gel, ibuprofen.
Iti ameliorează durerea.

| Zozohun a răspuns:

NU este nimic grav. Corpul tau are aproximativ 36 de grade. Gheață are intra 0 si -10 de grade. E si normal să se inroseasca pielea daca ai tinut-o atata timp. Repet, e normal, nu e nimic grav. O sa treaca in 10-15 minute.
Cat despre crema de galbenele, nu este rau ca te-ai dat.

| iamme0 a răspuns (pentru Zozohun):

Când am pus gheața aia am ținut presat piciorul pe ea și nu l-am mișcat deloc timp de 20 de minute.
La început când am pus-o mă ustura foarte tare și asta a ținut un minut sau două, după nu simțeam mai nimic si credeam că e în regulă, când am dat gheața la o parte era roșie toată partea aia și am așteptat să se usuce. Când s-a uscat am observat arsuri care au luat forma gheții.

| Ïđķ_Gabriel_1990 a răspuns:

Acelea nu sunt arsuri, daca lasi locul respectiv fara sa ii faci nimic, in 30 de minute nu se va mai vedea a fi rosu.

| iamme0 a răspuns (pentru Ïđķ_Gabriel_1990):

Au trecut câteva ore bune de atunci și este în continuare roșu.