| Ursulake a întrebat:

Acum ceva zile mi-am cauterizat un neg din talpa prin înghețare cu azot, cei care știți, se umfla acel loc și apare un lichid înăuntru, mie mi s-a umflat oarecum pe lângă, și negul este puțin prins în umflatura, e cam la margine. Am spart azi aia și am scos lichidul, și am rupt asa cat de cat. Ar fi ok dacă as rupe tot? Gen sa rup asa de pe margini pana desprind tot negul? Zic ca îmi creste pielea la loc nu? Sau mi se infectează sau ceva? Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

De ce te prostesti singur si nu mergi la medic. Negii sunt periculosi si mai ales in talpa piciorului unde-s: transpiratie, microbi, frecare la mers etc. Cine te pune sa scoti lichide si alte cele? De ce nu apelezi la un medic ca el stie ce face fara probleme sau macar la cineva specializat. Nu mai taia nimic, dezinfecteaza locul bine, aplica un pansament steril si lasa-l sa se refaca incet si fara complicatii. Nu te mai juca cu sanatatea ta fiindca e cea mai de pret si la cate boli sunt azi, nu stii din ce ti se trage daca te imbolnavesti. Numai bine!