| T30D0RA a întrebat:

Acum doi ani am fost la mare si mi-au aparut niste bube mici pe picioare. Anu' trecut, cand am fost undeva la bronzat, iar au aparut acele bube. Mi-e frica (virgula) ca poate o sa imi apara si vara asta. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai alergie la soare si iti vor aparea de cate ori te expui la soare. Du-te la un dermatolog.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt aproape sigura ca ai alergie la soare. Dar nu te speria, cat timp te dai cu creme de protectie (ceva mai mare decat cea obisnuita) si nu te expui excesiv la soare, o sa fie ok (dar, bineinteles, mai intai sa-ti confirme si dermatologul acest lucru, ca sa fii sigura ca este vorba despre o alergie).
Stai mai mult la umbra! Poate bronzul tau o sa fie ceva mai putin accentuat, dar cel putin cu sanatatea o sa stai mai bine.
A, si priveste partea pozitiva a lucrurilor: o sa ai mai putine riduri. Si oricum, cred ca tenul alb intra la moda in forta (mai nou, tot ce e sanatos este trendy).
Bafta!