| Istvan_Gabi_1990 a întrebat:

Acum la 16 ani am realizat ca am hemofilie dar inca niciodata nu mi-a sangerat capul si nu aveam nevoie de medicamente daca o sa ma imbatranesc si mai mult o sa se dezvolte boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai realizat ca ai hemofilie?
Hemofilia este o boală ereditară, care se manifestă prin tulburări de coagulare a sângelui.
Cine din parintii tai, o are?

| Istvan_Gabi_1990 explică (pentru Violleta2022):

Mi-a zis doctorul ca am hemofilie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Istvan_Gabi_1990):

Hemofilia este ereditara, cine o are din familia ta?

| alina2k18 a răspuns:

Hemofilia este prezenta de la nastere, nu realizai la 16 aniwinking ca ai.

| nicu991 a răspuns:

Ai realizat tu prin propriile deduceri sau ti s-a pus diagnosticul de către un medic?

| Istvan_Gabi_1990 explică (pentru nicu991):

Doctorul mi-o zis ca am hemofilie

| crysty1222 a răspuns:

Si cum ai ajuns tu la concluzia ca ai avea hemofilie?

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu știu ce sa zic dacă ai sau nu, deoarece nu dai detalii clare. Oricum hemofilia se depistează în spital, e un diagnostic.

Ceea ce vreau sa iti spun e ca eu sunt un bolnav de hemofilie, fac tratamente de coagolare (Factor VIII) încă de la vârsta de 2 ani iar pe mine aceasta boala ma afectează destul de mult.

Nu știu dacă cu timpul va avansa, eu sper sa nu.