| Radandam a întrebat:

Acum la spital trebuie sa te duci numai sunand ambulanta? Sau poti sa te duci si tu fara sa primesti amenda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Man nu o sa faci tetanos. Nu te mai stresa, esti ok, o sa ramai asa.

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Man,iti pun ca ceva nu e in regula, simt ca imi pocneste ceva, un zgomot cand deschid gura, ceva la maxilar probabil, si asta ar fi primul simptom al infectiei cu tetanos

| Wr3nch a răspuns (pentru Radandam):

Atunci bifezi pe formular punctul 3 si poti merge la spital linistit.

| andiceasu95 a răspuns (pentru Radandam):

Https://www.csid.ro/......t-18481918

ai vreuna din simptomele astea?

| Radandam explică (pentru andiceasu95):

Acolo zice amorteala la nivelul maxilarului, eu nu am amorteala dar parca e ceva inneregula cu maxilarul ca simt o presiune in ambele parti ale gurii, nu stiu cum sa explic, si cand inghit parca simt ceva in gat, in rest nu am simptome, acolo sunt multe descrise.

| andiceasu95 a răspuns (pentru Radandam):

Daca ai doctor de familie poti sa il suni si sa ii povestesti ce ti s-a intamplat, si sa iti spuna el daca ai sau nu tetanos, sau daca nu poti sa te duci la spital cu declaratie la un control, sanatate

| Radandam explică (pentru andiceasu95):

Maine dimineata cred ca ma duc la spital, chiar daca au trecut 5 zile de la intepatura aia minora, tot ma duc la spital sa imi fac antitetanos.Dar din ce stii tu, si din ce ai auzit, se poate face tetanos dintr-o zgarietura sau intepatura nu stiu sigur ce a fost ca nu mi-a curs sange si nici semn de la intepatura nu se vede.Tu crezi ca se poate face? sau e doar o sperietura si pe nivel de psihic mi se par mie astea?

| andiceasu95 a răspuns (pentru Radandam):

Acum cativa ani, in timp ce tata isi facea curat prin garaj pe jos era o scandura cu un cui lung si ruginit. Pentru ca nu ma uitasem in jos cand alergam am calcat pe el, timp de 2 secunde nu am simtit nimic iar cand am ridicat piciorul abia atunci realizasem, iar cum tata imi spunea ca daca calc pe un cui d-ala ma voi duce dupa bunica iar dupa mintea mea de copil am dat o fuga cum n-am mai dat in viata mea dupa maica-mea laughing Atunci imi aduc aminte ca m-am spalat cu apa si sapun si m-am dat cu ceva alifie si dupa cateva zile eram bine nu aveam nimic. Nici la spital nu ma duceam ca daca vad vreun spital cred ca innebunesc. Si uite-ma aici in viata iti scriu tie un comentariu laughing

Eu zic sa nu te panichezi, si sa te calmezi ca o sa afli maine daca o sa te duci la vreun doctor, chill laughing

| Ioana1312321 a răspuns:

Dacă e o urgenta poti să te duci si fără să suni la ambulanță.Dar ce problemă ai?

| Radandam explică (pentru Ioana1312321):

M-am intepat acum 4 zile intr o sarma, si nu mi-a curs sange deloc, si nici intepatura nu se vede.Dar si o intepatura din asta minora poate duce la infectare cu tetanos.Si chiar daca au trecut 4 zile, ziceam sa fac vaccinul antitetanosul pe care nu l-am mai facut de 4 ani din clasa a 8 a

| Ioana1312321 a răspuns (pentru Radandam):

Dacă l-ai făcut in clasa a8a(adica la 15ani) nu trebuie să stai ingrijorat.El tine 10 ani. Dupa încă 6 ani trebuie să îți mai faci încă o dată vaccinul.

| stefanidolulfemeilor a răspuns:

Tre sa mergi cu declaratie si sa selectezi varianta 3.asistenta medicala care nu poate fi amanata si nici realizata de la distanta