| Alexandra_7209 a întrebat:

Acum o luna mi-am facut un pierce in ureche si am tinut cercelul medicinal 2 saptamani, dupa care l-am dat jos si am pus altul. Am observat ca s-a infectat( lobul urechii e tare si din gaura iese puroi)..am inceput sa ma dau cu tetraciclina zilnic si am revenit la cercelul medicinal, dar vad ca tot iese puroi. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Ai facut tu o greseala cu cercelul medicinal de s-a infectat lobul urechii, poate nu ai respectat regulile de sterilitate...Da-te cu Lara cu Aloe Vera in fiecare dimineata si seara si cu vata incerci usor sa storci puroiul. Dupa fiecare dezinfectare a urechii dezinfecteaza si cercelul chiar daca este medicinal, poate si o rezistenta mai scazuta la infectii.Trecel prin spirt si dai cu bricheta pe el asa scurt, dupa care il bagi la loc si repeti procesul pana scapi de infectie.

| becouse a răspuns:

Cel mai bine e sa-ti dai jos si cercelul medicinal si sa lasi sa se vindece, dupa iti poti reface pierceul. Eu am avut aceiasi problema, dar eram alergica la cercelul mediacal si la celelalte materiale oxidabile..asa ca mi-am cumparat un cercel din argint si dupa 2-3 saptamani mi-a trecut, Bine folosind in fiecare zi flocinolon.