| Beyourself1245 a întrebat:

Acum o luna si vreo doua saptamani am racit. In urma acestei raceli am decis sa fac testul Covid-19. Am iesit POZITIV.
M-am autoizolat 14 zile si am luat paracetamol cu nurofen.
De atunci pana in momentul actual am o problema cu mirosul si gustul. La inceput nu aveam deloc, acum am inceput sa-mi revin treptat. Miros si gust am dar nu la intensitate maximă. Intrebarea e, imi voi reveni la normal sau voi ramane cu aceasta deficienta de miros si gust?
Am citit si m-am informat ca simptomele variaza de la 2 saptamani pana la 3-4 luni. Aș dori un raspuns bun din partea dvs si celor care au trecut prin acest chin. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BaiatFinut22 a răspuns:

Am fost declarat pozitiv in vara si am stat izolat 2 saptamani. In fine, nu conteaza prea mult dar din experienta mea iti spun ca gustul si mirosul iti vor reveni treptat, dar nu se vor simti la fel ca inainte. Vor fi alterate si va fi foarte enervant. Inca am gustul si mirosul alterate, chiar si dupa 4-5 luni.

| Beyourself1245 explică (pentru BaiatFinut22):

Asta e toata chestia nasoală.
Nu inteleg de ce nu ne revin la normal mirosul si gustul. E o prostie si cum ai spus si tu, foarte enervant. Dar sunt sigur ca exista vreun tratament.
De exemplu ma enerveaza ca nu simt gustul tigarii cum trebuie. Sunt si fumator.

| BaiatFinut22 a răspuns (pentru Beyourself1245):

Si eu sunt fumator, stiu cum este. Nici eu nu stiu cand imi va trece. Sa incerci cola, fanta de portocale, bere, tarie sau vin.

| Beyourself1245 explică (pentru BaiatFinut22):

Le simt gustul. Ma ingrozeste faptul’ ca nu imi vor reveni la normal mirosul si gustul. Dar merita sa asteptam. Daca nu, spargem usa medicului de familie! laughing

| zilog a răspuns (pentru Beyourself1245):

Eu sunt instare să garantez cu viața mea că dacă tu iei din ora in ora 17 mililitri de argint coloidal ionic dinașta
https://www.emag.ro/......D04GTHBBM/

si tot atunci incă 17 mililitri dinasta
https://vegis.ro/......ppm-240ml/

Si mesteci toată ziua ca pe guma de mestecat propolis si mai înghiți câte o bucătică mică din când in când de propolis dinasta
https://farmashoponline.ro/batoane-propolis-10-x-15-grame-bioremed/1611.htm

si iei dimineața și seara câte o pastilă de zinc sau mănânci o bucată cât 2 zaruri de drojdie de bere pentru că si drojdia contine tot zinc dar daca nu iti place găsesti la plafar zinc gata pus in pastile

si mai bagi si sirpurile alea de duse dar nu mai mult de 4 in total in decurs de 1 zi

si mai iti daci si limonada din 2 lămâi și 4 grepfruit pe care o induclesti cu miere de albine

eu iti garantez că in 6 zile ești ca nou dacă chiar te ții de treaba asta.

Iar daca îti placce alcoolul berea băutura si ai vrea să bei in timpul așta
treuie sa faci rost de PĂLINCĂ DE LA MARAMUREȘ să pui in ea
niste propolis
http://apicolavalcea.ro/propolis-brut/32.htm

Si nu o bei asa ca și coibanul hâldâbâc dorect în stomac
ci iei o lingură mare de pălimcă cu propolis adica maxim 15 mililitri
ATENTIE LA O JUMĂTATE DE ORĂ DUPĂ CE AI LUAT ARGINTUL CĂ ALFEL SPALĂ ARGINTUL SI NU MAI ARE EFECT ARGINTUL!
ziceam cu pălinca
iei pălincă cu mult propolis in ea topit dizovat in gură o lași să ajungă pânâ in gât
ca și când ai vrea să o înghiți dar în loc să o inghiți aștepti 4 secunde cu ea în gât acolo aproape să te înece
si se evaporă alcoolul din ea și in acel moment în care simți că sa evapprat alcoolul din ea il tragi in plămâni
apoi data viitoare când mai iei o lingură mare de pălincă cu propolis procedezi la fel dar in loc să inspiri scoti puțin aer din plămâni ca să iasă acel acool din gât prin cap pe nas
și așa se tot desinfectează căile respiratorii
6 litri de pălincă o să îti ajungă pentru 6 zile

sa ii pui in sticle de 500 mililitri din astea de cola fanta
pentru ca sa nu iei toată ziua dopul la sticla de 2 litri

Pălinca trebuie sa aibă 60* alcool

votka nu e buna la treaba asta pentru ca nu poate sa dizolve propolisul!

NU AI VOIE SA BAGI NICI UN FEL DE ZAHAR IN TINE
SI DE FIECARE DATĂ CÂND MĂNÂNCI te rog să faci gargara ori cu apă de gură ori cu pălincă cu propolis pentru că zaharul hrăneste virusul asta
pe mine ma usutra in gât când mâncam ceva dulce si mi-am dat seama ca si la virusul asta ii place zahărul si se imulțește in prezența zaharului și mă întepa de parcă aș fi băgat urzici în gât
asa ca daca nu am mai mancat zahar mi-a trecut acea senzatie ca mi-se umple limba de virus incepând din fundul gâtului
si nici nu am mai avut acea senzatie de sete exacerbata noaptea

9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

După aproximativ o lună inca nu mi-au revenit mirosul și gustul complet, nici nu știu dacă vor mai fi cum au fost inainte. Oricum, nu ai ce face decât să aștepți. Îți recomand suplimente cu zinc, e foarte prescris tocmai pentru asta și este un mineral ce ajuta sistemul imunitar.

| zilog a răspuns:

Iti trece in 6 zile garatat
https://www.emag.ro/......D04GTHBBM/

bea căte 1 dop la fiecare ora din asta de mmai sus
si câte 1 dop la fiecare ora din asta
https://vegis.ro/......ppm-240ml/

gata iti trece in 4 zile dar chiar daca ti-a trecut tu mai ia inca 2 zile dupa ce ti-a trecut sa nu iti revina

si pentru tuse se ia complemnetar 3 pliculete de
https://comenzi.farmaciatei.ro/......da-p326922

si un pliculet / zi de
Bronhoklir pentru tuse uscată,
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10047973

gata garantez cu capul că iti trece

si eu am avut gripa chinezeasca pe atunci nu i-se spunea covid sarcov moartea cu coasa
pe atunci se numea gripă chinezească
si gata s-a rezolvat

| Beyourself1245 explică (pentru zilog):

Din ce cauza ar putea fi mai exact? Si de unde stii ca ma va ajuta primul supliment?

| KR0NSTADT a răspuns:

Deci, tu ai ucis virusul cu Paracetamol. Virusul ucigaș? Incredibil!
Ori testele astea sunt făcături, ori trebuie să chemi televiziunile. Toate.

| h379m3973423 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Salut,
Nu e chiar așa... Corpul(sistemul imunitar) este cel ce a învins virusul, paracetamolul este mai mult ca un... stimulent.