| andreicristian13 a întrebat:

Acum o saptamana am fost la dentist deoarece ma durea foarte tare o masea si dentistul mi-a scos nervul si mi-a pus o plomba… straight face Am doar 15 ani. Am auzit ca daca nervul este scos, in catva timp dintele cade. Sunt ingrijorat. Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FallenRichard a răspuns:

Este adevarat ca este ''mort'',din punct de vedere ca nu raspunde la stimulii rece si cald,deci fara durere,insa nu cade, fiindca el este hranit in continuare de catre tesutul din jurul dintelui, si stai linistit un dinte cu obturatie de canal rezista pana la 10-15 ani,si eu am si nu am nici o problema cu el,doare cateva zile dupa interventie pana se vindeca tesutul. Fara griji,mai bine un dinte mort decat fara,fiindca fara tot maxilarul se poate deforma,dintii ramasi isi pierd locul, se misca, si o sa arate rau de tot.

2 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

laughing) cine te-a mintit? sper ca nu un medic stomatolog laughing

| crixus a răspuns:

Nu cred ca e adevarat. altfel as ramane fara masele laughing