| Bogdanlmb a întrebat:

Acum o săptămână am fost la pescuit și am stat cam 5 ore cocoșat, și de atunci ma doare spatele, de ex când stau cocoșat și revin în forma de drept ma doare foarte rău spatele, ce sa fac? Deja am durerea de o săptămână

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi unguent gel "Voltaren" sau asemanator (Diclac, Diclofenac etc.) si te ungi subtire pe pe spate, zona coloanei. Durerile se vor ameliora in scurt timp.
In plus, miscarea spatelui (mers fortat in urcus) ajuta foarte mult, chiar daca la inceput pare mai dureros.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu am asta de ani de zile. Poate la tine e ceva banal din cauza unei poziții greșite si iti va trece.La mine in schimb habar nu am, ca deja sunt ani.
Încearcă să adopți o postură corecta si sa te dai cu un pic de voltaren sau sindolor.

| Vântulalb a răspuns:

Gimnastica de indreptare.
Nu mai sta cocosat nici la masa, la teme, etc.

| Julia1188 a răspuns:

Mergi la medicul de familie daca zici ca nu a trecut de o saptamana.