| anonim_4396 a întrebat:

Acum se pun fațete pentru orice carie mica sau ciobitura? Eu am avut carii intre dinții din fata si acum 5 ani le-am rezolvat, doar ca in timp s-au colorat putin plombele acelea. Stiu ca aveam un dinte ciocnit foarte putin si mi-a facut o prelungire care a ținut extrem de bine.
Acum vad ca toti stomatologii încearcă să bage pe gât acele fațete perfecte sau sa îmbrace dintele cu totul.
Ati avut carii între dintii din fata? Cum le-ați rezolvat, plomba sau fațete dentare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vmalex21 a răspuns:

Fațetele dentara nu sunt asa de rezistente, chiar dacă nu e cea mai optimă varianta ca necesita pilire dinților e mai bine sa iti îmbraci dintii respectivi cu coroane metalo-ceramice.