| anonim11_5290 a întrebat:

Acum un doi ani s-a intamplat ca intr-o noapte m-au apucat atacurile de panica. Simt cum sunt agitata, si respir greu, nu imi ajunge aerul si mereu ma chinui sa trag aer pe gura. De atunci nu imi trece, si ma ia de cele mai multe ori seara. Incep sa imi fac numai ganduri rele si mereu ma gandesc ca o sa mor. Vreau sa trec peste toate astea pentru ca sunt sigura ca e ceva psihic si ca frica de moarte a ramas tiparita in mine. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexiaa a răspuns:

Da,e cam aiurea. Daca stii sigur ca este anxietate si nu altceva(si eu tind sa cred ca asta e, din moment ce e insotita starea ta de frica de moarte)este important sa mergi la un psihiatru.Eu am fost, iau si acum Rivotril si ma ajuta enorm.Nu stiu cum as trece peste aceste stari fara elhappySanatate.

2 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

S-ar putea sa nu fie numai psihic. Astmul se manifesta asa si apare noaptea, mai ales la inceput. Mergi la un medic pneumolog si fa-ti o spirometrie. Daca esti din Bucuresti iti zic eu unde sa mergi

| queerkulture a răspuns:

N-ai ce altceva să faci decât să te duci la psihiatru să-ți prescrie un tratament. Eu am suferit de anxietate socială și regret că nu am cerut ajutorul unui specialist, chinuindu-mă doi ani cu ea.