| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 3 zile mi-a aparut un cos pe pleoapa superioara, pentru ca (cred eu), m-am frecat la ochi avand un punct de grasime. Este rosu si in varf alb. Ieri dimineata am vazut ca mi s-a umflat pleoapa, iar azi si mai tare. Nu e rosie, si nici ochiul si nu ma doare, decat cosul ala. Ce ar putea fi? E ceva urgent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Gabriela2011 a răspuns:

Stai linistita este asa zisul "ulcior" nu-l sparge ia de la farmacie Kanamicina sulfat unguent oftalmic. Iti va trece in doua zile asa a avut si tata si i-a trecut cu knamicina.

| NoCharachter a răspuns:

Nu-ti fa griji. Si ei am avut. Se numeste "ulcior" si trece in maxim 1 saptamana. Ai grija sa te speli cat mai des pe fata si sa nu pui mana pe el.

| ChickSWhisper a răspuns:

Hey stai calma sunt sigura ca este doar un cos(care in general sunt dureroase), dar pentru a fi siguri ca totul este bine ar trebui sa ii spui mamei tale... Poate te duce la un doctor.
Eu tot zic ca este un cos subcutanat(sper) si ca nu ar trebui sa te ingrijorezi. Sper ca am ajutat. Bafta

| DamnedShadow a răspuns:

Inca ceva. E la mijlocul pleoapei, nu langa gene. Asta daca ajuta big grin

| bombonica22 a răspuns:

Da stiu si eu am avut de 3 oriwinking se zica ca dupa ce faci de 7 ori nu o sa mai ai toata viata. Este ulcior. Cumparati picaturi si tifoane tamponeaza-te. sau mai bine sa iti prescrie un doctor (medicul de familie ) iti zic sigur ca e ulcior asa am avut si eu era mic nu l-am bagat in seama era langa ochii a 2-a zi se umflase si avea un varf alb, era tot rosu. :* sper ca te-am ajutat

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

La mine când mai apare așa cate un cos mare, folosesc ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

E foarte eficient, trebuie sa pui pe un bețișor de ureche 2-3 picături si apoi dai pe cos.
La mine coșul se usucă foarte repede si apoi dispare complet.
Iți recomand cu încredere daca iți mai apar alte coșuri.

| VladyX a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-l spargi adica strangi de el ca doar e un cos, si eu am avut tot asa si l-am strans si peste aprozimativ o zi a disparutwinking

| gogi a răspuns:

Te-as sfatui sa te duci la doctor