| anonim_4396 a întrebat:

Acuma o zi am făcut exerciții cu ganterele, iar azi dimineață m-am trezit cu o durere mare la mana stânga. Mana o pot îndoi doar ca ma doare. E doar o febra musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ai facut prea mult. si eu am gantere si fac pana ved ca nu mai pot ridica. laughing) dar nu exageram. ziua urmatoare dureri de maini. faci o pauza de 1-2 zile si reiei.

| RobertMoon a răspuns:

E febră musculară, fetițo.

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

"fetițo"? Nu cred ca o fetița face exerciții cu ganterele de greutatea cu care am făcut eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ieri a început sa ma doară, oare pana joi dimineață îmi trece? Ca am Festivitate de a 8 a si nu vreau sa ma incomodeze. Aia inseamna deja 4 zile de când ma doare

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Continui să faci, nu cu o greutate la fel de mare, o să fii surprins, dar la început o să doară rău, după îți revii, nu lua pauză.

| PuyaTimonel a răspuns:

Da, asa cred doar ca poate muhii de la mana stanga nu erau asa de dezvoltati ca ceilalti ori ai facut mai intens exercitiile de la mana stanga. Se poate s-a facut din graseala mai multe exercitii cu mana stanga decat cu cea dreapta. (Asa mi s-a mai intamplat mie)

| Cismi a răspuns:

Febra musculara maxim o intindere, nimic grav trece in cateva zile!

| Blablablab1 a răspuns:

Da, cel mai probabil e doar o febră musculară, se întâmplă mai ales când antrenezi o anumită grupa după o perioadă de pauză sau mărești intensitatea exercițiilor. E bine să aștepți până îți trece de tot durerea din zona aceea și să te asiguri că executi toate exercițiile corect pentru că dacă nu, poți să te rănești destul de grav și cu ganterele. Îți recomand să urmărești clipuri pe yt cu execuția corecta a exercițiilor, sau să îți instalezi aplicații de genul.

| anonim_4396 explică (pentru Blablablab1):

Exercițiile știu sa le fac corect, tatăl meu face sala de câțiva zeci de ani, îmi arata el tot ce trebuie