| Girly97 a întrebat:

Acupunctura este la fel de dureroasa si neplacuta ca o injectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Punctarea se simte asemanator cum scoti un fir de par cu o penseta, sau nici atat.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Depinde cine o face.

| Simpatic a răspuns:

Spuneti-mi si mie ca sceptic ce sunt, de ce ar fi safe acupunctura atata timp cat acele ace nu se pot steriliza, si sa nu-mi spuna cineva ca le schimba mereu cineva cu altele noi. Deci atentie cu aceasta acupunctura!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sunt ace mult mai fine. Simți o mică durere în momentul când se străpunge pielea. Apoi senzația este un mix, oarecum originală, dar pentru că se întâmplă procese bioeenergetice complexe, este ceva deosebit. Nu are rost să-ți fie frică.

| Bizon95 a răspuns:

Binenteles ca NU
daca ar fi asa, atunci nimeni nu s-ar mai duce la acupunctura
iar acele sunt MUUUULT mai subtiri decat la injectii, iar daca cel care face acupunctura e destul de bun, NU le infige in nervi

| RM97 a răspuns:

Deloc

| BoddyCr a răspuns:

Nu chiar deloc