Adela Sidonia Rusu, medic specialist in obstetrica-ginecologie, raspunde utilizatorilor TPU!

Acum doua saptamani va anuntam ca doamna doctor Rusu asteapta intrebarile voastre, pentru a va ajuta cu un sfat avizat.  Ne cerem scuze ca a durat ceva mai mult pana am reusit sa obtinem raspunsurile dumneai, iata-le:

Intrebari de pe site:
  • Princess: “Pentru Dr.Adela Sidonia Rusu buna ziua !am si eu o intrebare! zilele trecute mi sa intamplat o chestie foarte ciudata!a facut`o cu iubitul meu iar apoi am fost la baie sa ma spal si am observat ca imi curgea sange,e foarte ciudat si nu cred ca era c.m pentru ca inainte sa imi vina mereu am dureri de burta ,de spate sunt nervoasa etc!si a durat decat o zi dar foarte putin,nu curgea mult!nu stiu ce sa fie ,sunt putin ingrijorata mentionez ca am 21 de ani,iar c.m nu e regulat,nu am mers niciodata la ginecolog,mi`e rusine sau teama nu stiu!niciodata nu mi s-a intamplat asa,dupa un contact sexual sa imi curga sange.multumesc pentru raspuns”

Raspuns: Sangerarea pe care o descrii poate fi ciclu menstrual, o sangerare data de o sarcina cu probleme, o infectie a colului, vaginului, act sexual violent (ruptura vaginala).

Iti recomand consult ginecologic si un examen citologic Babes-Papanicolau

  • xristiana40: “Pentru doamna doctor Adela Sidonia Rusu, Stimata doamna doctor, ma confrunt din iunie 2009 cu tot felul de vaginite, am avut raporturi sexuale neprotejate cu partenerul meu, m-am tratat, mi-a trecut un timp, apoi problemele au reaparut. Intre timp m-am si despartit de el in august 2009 si de atunci nu am mai avut raport sexual cu nimeni, dar tot timpul am o secretie urat mirositoare si in ultimul timp si prurit. Nu stiu ce sa mai fac, daca ma puteti ajuta cu un sfat, va rog frumos”.

Raspuns: Iti recomand consult vizita la un cabinet ginecologic si examen al secretiei vaginale.

  • mariaa111: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Am 13 ani si am scurgeri vaginale alb - verzui, laptoase, de vreo luna. Este vorba de o infectie? Cum scap de ea? Tin sa mentionez ca am si mancarimi si ma si ustura mai de mult, acum nu ma mai ustura”.

Raspuns: Aceste probleme ar putea fi legate de inceputul vietii sexuale ocazie cu care ai fi putut contracta o infectie cu transmitere sexuala. Poate fi deasemenea o candidoza vagionala sau o infectie a vaginuluui cu alti germeni. Aceeasi recomandare ca si la xcristiana 40

  • anonim: “Este "coitus intreruptus" metoda cea mai ineficenta de contraceptie? - eu o practic de peste 20 de ani si nu am avut probleme -sunt insurat si am si un copil (facut din prima incercare) - nu m-as multumii cu un raspuns sec,as vrea sa fie putin detaliat si argumentat. Intrebare pentru doamna doctor Adela Sidonia Rusu”

Raspuns: Punctul meu de vedere este ca acesta metoda nu este sigura. Pe tematica acestui subiect poti consulta o bogata bibliografie.

  • pixie: “Pentru Adela Sidonia Rusu: ce sanse sunt sa fii insarcinata dar sa nu ai simptome?am mai auzit astfel de cazuri. Si care ar fi cauzele?ca totusi e ceva anormal ...

Raspuns: Nu e nimic anormal in a fi insarcinata fara a avea simptomele specifice sarcinii.

  • monikutza: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Cum pot afla ce contraceptive mi se potrivesc?" Buna ziua,as avrea si eu o intrebare:am avut rana pe colul uterin ,am cauterizato si as vrea ca sa stiu daca se mai poate face alta?Si eu nu imi casesc contraceptivele potrivite am luat Mercilon dar le vomit ,Diane la fe si Regividon si nu stiu care ar fii cele potrivite pentru mine.Va rog ca sa ma ajutati ,va multumesc”

Raspuns: Rana de pe col poate sa reapara. Pentru a afla ce contraceptive ti se potrivesc adreseaza-te unui centru de planificare familiala sau cabinet ginecologic.

  • elisa: “Pentru dr.Adela Sidonia Rusu: Am 47 de ani, in urma unui ecograf mi s-a spus ca am un fibrom gigant de 160mm.Eu am diagnostic hipotiroidism cu mixedem, insuficienta ovariana si hipercorticism si obezitate gradul3.Vreau sa intreb daca pot fi operata cu usurinta si daca grasimea de pe burta care este de o cantitate mare poate impiedica operatia si pot aparea riscuri. Oare pot gasi un doctor ginecolog care m-ar putea ajuta in acest stadiu? Va multumesc !”

Raspuns: Decizia operatorie se ia dupa consultul complet efectuat de medicul; ginecolog, endocrinolog si anestezist, care stabilesc necesitatea interventiei chirurgicale si riscurile asociate ei. Grasimea de pe burta si obezitatea predispun si la complicatii postoperatorii (infectii ale plagii, vindecare intarziata, tromboflebita).

  • zorialbi: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Buna ziua doamna doctor. Eu am absolvit de curand Facultatea de Farmacie si am depus la sfarsit un juramant din care citez doar un fragment aici:"Nu voi accepta sub nici un motiv ca activitatea mea de farmacist sa fie utilizata impotriva sanatatii si vietii omului." In consecinta, eu personal nu as putea sa recomand anumite medicamente cum ar fi pilula de a doua zi si contraceptivele orale. As dori sa aflu si parerea dumneavoastra cu privire la acest aspect, tinand cont si de efectele directe ale hormonilor progesteron şi estrogen din anticoncepţionale: 1) împiedicarea implantării copilului în uter prin distrofia mucoasei trompelor uterine şi a uterului şi atrofierea glandelor endometrului 2) inhibarea ovulaţiei 3) împiedicarea pătrunderii spermatozoizilor prin modificări la nivelul mucusului cervical Pentru copil: 2) şi 3) ar putea împiedica concepţia. 1) intervine când celelalte nu şi-au făcut efectul, astfel încât copilul să fie omorât înainte de a se putea hrăni. Pentru mamă: Cei doi hormoni sunt sintetizaţi artificial şi dozaţi în cantităţi de până la 400 de ori mai mult decât normal. Efectele secundare sunt multe, afectând serios sănătatea femeii ce le utilizează. Va multumesc.”

Raspuns: Contraceptivele orale combinate (COC) sunt utilizate de milioane de femei din lumea intreaga. Experienta a demonstrat ca sunt o metoda de prevenire a sarcinii nedorite eficienta si sigura.

  • zorialbi: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Buna ziua. As dori sa va intreb cum considerati dumneavoastra avortul si daca in spitalul unde lucrati dumneavoastra se ofera consiliere femeilor care vin sa faca avort. Adica in principal as dori sa stiu daca se incearca sa se explice femeilor insarcinate ca avortul inseamna uciderea copilului, care are viata din momentul conceptiei. Va multumesc”.

Raspuns: Decizia de intrerupere de sarcina si problematica avortului au un profund substrat de natura morala, sociala religioasa si etica. Nu pot sustine aceasta dezbatere in acest cadru.

  • anonim: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Am 18 ani si o relatie stabila pot sa zic. Mi-am inceput viata sexuala la 15 ani si de atunci nu am fost la vre-un control ginecologic. Stiu, nu e bine. Insa e chestia asta ca minorii ar trebui sa mearga al ginecolog cu un parinte...dat fiind faptul ca mama mea numai locuieste aici, nu mi-am permis sa apelez la tatal meu. Fiind acum majora, cu proxima ocazie ma voi duce. Am zis ca am o relatie stabila si de ceva vreme ma gandesc sa apelez la o metoda contraceptiva,pilula. Nu pentru a ne scuti de folosirea prezervativul ci pentru a avea o protectie in plus impotriva unei sarcini nedorite. Avand in vedere ca am 18 ani, ar fi prea devreme sa apelez la aceasta metoda? Am citi multe multe efecte adverse dupa administrarea contraceptivelor. Si sincer, oricat de priceput ar fi medicul ginecolog la care ma voi duce, imi e frica. Mai ales de partea cu ingrasarea. Am o problema cu greutatea, depasind limita "normalului" cu aproape 10 kg. Imi e frica ca de la contraceptive as putea ajunge la mai mult de 10 kg in plus, ceea ce n-ar fi deloc bine pentru mine. Dumneavostra ce m-ati sfatui sa fac? Aleg aceasta metoda de contraceptie sau raman la prezervativ care de fiecare data imi da un sentiment de nesiguranta ? Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile pe care le voi primi”.

Raspuns: Vizita la ginecolog nu este conditionata de prezenta parintilor daca se refera la un consult. Poti utiliza pilula contraceptiva indicata de un specialist

  • Miss O: “Pentru Adela Sidonia Rusu: Cum pot afla ce contraceptive mi se potrivesc? Am 16 ani,1.70, 56 kg”.

Raspuns: Numai consultand un medic de specialitate.

  • Denysa: “Pentru Adela Sidonia Rusu : am 12 ani anul acesta fac 13 ani sunt slabuta si inca nu mia venit menstruatia dar am scurgerile vaginale dupa cum am auzit le au toata lumea nu ?doar ca deja ma enerveaza chestia aceasta dupa ce o sa-mi vina menstruatia aceste scurgeri o sa continue? Multumesc ”.

Raspuns: Pentru a afla daca e vorba de secretia normala aparuta odata cu pubertatea sau are o cauza patologica este necesara efectuarea unui examen al secretiei.

  • marinela: “Pentru Adela Sidonia Rusu : De mult timp, am niste scurgeri vaginale mai mult galbui-maronii si cu un miros tare neplacut.Am incercat niste spalaturi cu ceai de busuioc, dar fara prea mari rezultate.(nu am avut pana acum niciun contact sexual). 1.Este o infectie vaginala ? 2.Se poate lua aceasta, dupa folosirea in comun a toaletei ? 3. De ceva timp, folosesc protejslip-uri (Carefree-cu parfum discret, Discrete), sunt daunatoare ? 4.Ce remedii naturiste imi puteti recomanda ? 5.Cu ce se poate trata infectia asta ? Multumesc”

Raspuns: Protejslip-urile, mai ales cele parfumate pot genera o vaginita (iritatie locala). Tratamentul potrivit se stabileste dupa consultul medicului care, probabil, iti va recomanda si efectuarea unui examen al secretiei vaginale. Ca ajutor la tratamentul medicamentos poti bea ceai Traista Ciobanului si Urzica Moarta Alba timp de 5 zile 2 cani /zi si efectua spalaturi vaginale cu ceai de Galbenele si Coada Soricelului.

Intrebari de pe blog:

  • tentis radu : “ma numesc anamaria si iau eurotirox de 25 si mi-au fost interzise anti conceptionalele triregol, ca ami afecteaza ficatul. Ce pot folosi in loc de acestea, fara sa imi afecteze ficatul? Indicatiile le-am primit de la ginecologie cu analize si la endocrinologie mi le-au interzis. Ce pot sa iau in locul lor, ca sa nu afecteze ficatul?“

Raspuns: Ca sa iti pot face o recomandare ar trebui sa stiu pentru ce afectiune ti-a fost prescris Euthirox si daca ai avut sau nu vreo afectiune hepatica. Te rog sa revii cu precizari.

  • cristina T : “Pentru Adela Sidonia Rusu:daca am transplant renal pot spera si eu la un ingeras de bebe?…29 ani..multumesc frumos “.

Raspuns: Poti sa ramai gravida, sa porti sarcina si sa nasti un copil sanatos insa, in cazul tau, fiind vorba de o sarcina cu risc crescut, este necesara dispensarizarea atenta a sarciniide catre medicul ginecolog in colaborare cu specialistul nefrolog/urolog. Inainte de a decide sa ramai insarcinata trebuie ca starea ta de sanatate sa fie buna pentru cel putin 2 ani dupa transplant, sa ai functia renala stabila, sa nu exista hipertensiune indusa de afectiunea renala, iar medicatia imuno-supresoare de care ai nevoie sa fie in doze reduse. Pentru a detalia ar trebui sa discutam pe larg.

  • alyna: “buna ziua am si eu o intrebare: am 15 ani si mi-am inceput viata sexuala acum cateva luni. Dar am un singur dubiu, poate sa imi dauneze asta acum sau mai tarziu? eu cu prietenul meu o facem o data pe saptamana sau de 2 ori maximum si mi-e teama sa nu se manifeste mai traziu adica sa imi dauneze…multumesc”.

Raspuns: Sarcinile nedorita, infectiile cu transmitere sexuala. Foloseste prezervativul de fiecare data si eventual contraceptive orale.

  • andreutza: “Buna ziua…am o problema: am 16 ani, sunt virgina, luna asta in 3 am avut ultima zi de menstra si m-am “jucat” cu iubitul meu, si-a introdus penisul in vagin dar numai un pic…”capul” sa zic asa…apoi in data de 9 tot luna aceasta am facut acelasi lucru…nu a ejaculat in mine…asa zice el ca e sigur, dar dupa 2 zile mi-a fost greata din senin…in urma cu cateva zile am avut o secretie maronie de care a durat 2 zile, ieri am gustat o salata si mi sa parut foarte sarata desi nu avea deloc sare,nu aceasi parere au avut-o parinti care mi-au zis ca nu e sarata deloc. va rog sa-mi spuneti daca as fi putut ramane gravida…”

Raspuns: Ai fi putut sa ramai insarcinata . Daca intarzie ciclul menstrual fa-ti un test de sarcina. Foloseste prezervativul in orice circumstanta!

  • Anne-Marie : “In ce masura este afectat Foliculul lui De Graaf daca am racit la cateva zile (6zile) dupa menstruatie? Doream sa raman insarcinata in aceeasi luna dupa ovulatie. Ovocitul poate fi afectat? Imi afecteaza sarcina aceasta raceala? Multumesc frumos, astept raspunsul Dvs. “

Raspuns:Orice raceala poate afecta o sarcina dar nu inainte ca ea sa se produca.Ar trebui sa imi spui despre ce “raceala” e vorba (respiratorie, “la ovare” etc).

  • geany : “In ce perioada nu este indicat sa intretin relatii sexuale? (ma refer cu cate zile inainte si dupa menstruatie) va mulltumesc“

Raspuns: Pentru a nu ramane gravida, daca nu folosesti mijloace contraceptive (pilule, prezervative, sterilet), evita contactul sexual in intervalul zilelor 8-19 ale ciclului menstrual (prima zi a ciclului menstrual se considera prima zi de sangerare). Acesta metoda de a evita sarcina are eficienta mai redusa si se recomandadoar femeilor cu ciclu menstrual regulat.

  • dana: “Am avut ciclul menstrual la 17 zile si a debutat cu ceva maron. Ce poate insemna? va rog sa-mi raspundeti”

Raspuns: Cauze multiple, sarcina, infectie, tulburari hormonale. Recomand consultatie la specialist.

  • Branza Silvana: “ Ce puteti sa-mi spuneti despre diabetul insipid in sarcina?

Raspuns: Diabetul insipid e o boala rara.Gravidele cu aceasta afectiune trebuie sa urmeze tratament cu Desmopressin, un analog sintetic de vasopresina, tratament fara efecte negative asupra copilului,dar dozele sunt ceva mai mari decit inaintea sarcinii.

  • eva : “ Buna seara! Sunt in deriva si am nevoie de ajutorul dvs. Va rog frumos, spune ti si mie daca stilox (urmez un tratement de 2 sapt) diminueaza efectul contraceptivelor (diane 35). Multumesc frumos!“

Raspuns: Nu!

  • mihaela : “am si eu o problema - mi-a intarziat ciclul 3 zile, am facut 5 teste de sarcina diferite [ca marca] si toate au fost negative. Nu stiu ce sa cred sunt sau nu insarcinata? eu sper ca nu “

Raspuns: Repeta un test peste 7-10 zile!

  • ionela : “sunt insarcinata in 3 luni si 3 saptamani situatia financiara nu ne permite sa mai facem inca un copil(stiu ca e fffffff mare pacat) si as vrea sa stiu daca pot sa fac avort dar fara sa fie un risc va multumesc fff.mult daca imi raspundeti “

Raspuns: Avortul la cerere se poate efectua pana la a 14 saptamana de sarcina.

  • sonia : “Pentru Adela Sidonia Rusu: Buna ziua, am si eu o problema….iau diane 35 cam de ceva timp, mai fac pauza de cate o luna dar in rest nu uit nicio pastila… ultima menstruatie a cam fost ciudata in sensul ca 2 3 zile inainte, la un contact sexual a ramas un pic de sange pe prezervativ, in rest nici o scurgere…nu am bagat de seama avand in vedere ca a fost un pic mai brutal si ca era cu 2 3 zile inainte de cm… dar in ziua cand mi s-a terminat, in urma unui contact sexual chiar extrem de suav, mi-a inceput o hemoragie foarte puternica, sangele era de culoare normala ca si cum te-ai taia, si dintr-o data mi-a cazut un cheag de sange cam de marimea unei palme (nu exagerez)… acum am secretii vaginale in exces (culoare alba cremoasa nimic schimbat fata de normal, doar cantitatea)… nu am febra nu am usturimi nimic.. si nu inteleg ce s-ar putea intampla… testele de sarcina intotdeauna au iesit negative, iar dianele le iau fara oprire din octombrie… am folosit o.b.uri dar niciodata nu mi s-au facut cheaguri atat de mari… ovare micropolichistice, extrem de mult stress si suparare in ultimul timp… chiar sunt ingrijorata… ma puteti ajuta cu o opinie, va rog?”

Raspuns: Obligatoriu prezinta-te la un consult ginecologic.

  • iuli : “Pentru Adela Sidonia Rusu: Imi puteti spune daca nodulii la sani dispar vreodata? Am facut deja operatie pt indepartarea lor, operatia a fost o reusita , dar au reaparut, am un tratament cu medicamente pe baza de plante(asta ca sa nu se mai mareasca nodulii), mi s-a spus ca e pe baza hormonala si ca ar trebui sa-mi incep viata sexuala, dar asta nu a rezolvat nimic. am uitat sa mentionez ca nu am cancer.“

Raspuns: Nu ma pot pronunta fara sa cunosc in detaliu situatia ta medicala.

  • Vadi: “buna ziua, sotul meu are 23 de ani si in urma cu citiva ani a avut o infectie dupa aceasta infectie nu mai poate sa faca dragoste de mai multe ori, face cu mare greutate o data. Credeti ca se poate lecui?a primit un tratament dar nu la prea ajutat. va rog mult sa-mi dati un sfat “.

Raspuns: Nu sunt date suficiente pentru a ma putea pronunta. Recomand totusi consultarea unui urolog si sexolog.

  • bombonica : “Pentru Adela Sidonia Rusu am o intrebare …..ce anticonceptionale pot sa iau daca alaptez ?“

Raspuns: Recomand pilule numai cu progestativ Ex: Cerazette

  • Robby: “ce ati putea sa-mi spuneti despre pastilele vimax? Concret. De asemenea, daca o femeie a avut o sarcina oprita in evolutie urmatoarea poate fi la fel? va multumesc.

Raspuns: In ceea ce priveste sarcina in functie de cauza care a determinat oprirea in evolutie aceasta se poate repeta sau la urmatoarele sarcini. Daca exista 2 sarcini succesive oprite in evolutie este necesara efectuarea analizelor pentru descoperirea cauzei. Pentru Vimax nu ma pronunt.

  • oana : “Acum doua saptamani am facut vaccinul impotriva gripei ah1n1. Mi-as dori sa raman insarcinata si vreau sa stiu daca poate avea vreun efect acest vaccin asupra unei viitoare sarcini. Cat timp ar trebui sa ma protejez? “

Raspuns: Protejeaza-te 2 luni.

  • ionica : “Este indicat sa faci sex pe durata mentruatiei???exista riscul sa ramai insarcinata???

Raspuns: Nu datorita riscului crescut de infectii. Da, exista posibilitatea de a ramane insarcinata.

  • laura: “ Pentru dr. Adela Sidonia Rusu:vaccinul ah1n1 interactioneaza cu anticonceptionalele (karissa)?acest vaccin scade efectul anticonceptionalelor?va multumesc.

Raspuns: Nu scade efectul anticonceptionalelor.

  • monikutza: “Buna.Am avut rana pe colul uterim ,mi-am cauterizat-o si as vrea ca sa stiu daca se mai poate face dupa cautezizare la loc. Am probleme si cu contraceptivele ,am luat diane, mercilon, regividon si pe toate le vomit,doctorul meu ginecolog nu mi-a facut nici o analiza ca sa imi dea pastilele, mi-a spus ca pot lua de oricare, dar nu a fost asa. Cum pot afla care mi se potrivesc? va multumesc”

Raspuns: Daca nu ai nicio afectiune care ca contraindice folosirea lor poti folosi in principiu orice anticonceptional. Discuta neplacerile pe care le ai cu medicul tau si el va decide ce e de facut.

  • vio: “Am sterilet din 2005 am fost la fiecare 6 luni la control si medicul tot timpul a prelungit durabilitatea lui.Cat timp as mai putea sa-l port?

Raspuns: Urmeaza instructiunile producatorului si sfatul ginecologului tau.

  • mariana: “Nu am avut niciodata orgasm, ce trebuie sa fac?”

Raspuns: Consulta un sexolog

  • Laura: “Buna ziuna. Acum un an de zile am facut o intrerupere de sarcina (5 saptamani) iar in momentul in care introduc degetul in vagin, cam la terminatia acestuia,simt ceva rotund cam de marimea unei nuci.Mentionez ca de atunci nu am mai mers la medic.Daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Multumesc! “

Raspuns: Mergi la un consult ginecologic!

  • maria: “buna ziua…la cat timp dupa un avort trebuie sa-ti vina menstruatia“

Raspuns: Asteapta urmatorarea menstruatie la cca 4 saptamani dupa avort.

  • geo : “buna ziua vreau sa intreb cum pot ramane insarcinata? Eu si sotul nu ne ferim de catva timp dar nu se prinde. Ce trebuie sa fac sa merg la medic sau sa mai astept? Multumesc“

Raspuns: Daca au trecut cca 2 ani de cand aveti contacte sexuale neprotejate de cel putin 2 ori/saptamana si nu ati ramas gravida e cazul unor investigatii de specialitate.

  • versavia: “Daca am avut probleme cu prima sarcina, hemoragie, era cat pe ce sa pierd copilul,(am facut tratament sa tin sarcina), as putea sa patesc la fel si cu a doua?

Raspuns: Este posibil sau nu functie de cauza care a generat hemoragia..

  • maria: “Sunt virgina si vreau sa imi incep viata sexuala.. Mi-e frica de sarcina.. Si sa nu afle parintii… Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?:( “

Raspuns: Abstinenta este singura metoda sigura 100% pentru evitarea sarcinii. Inceperea vietii sexuale atrage si responsabilitatea acestei decizii.Foloseste prezervativ si anticonceptionale.

  • cristina: “Daca fac tratament cucervucid, si sotul trebui sa faca tratament sa ia ceva pastile? Am diagnosticul guardanella. astept raspuns va multumesc “

Raspuns: Probabil ai o infectie gardnerella vaginalis. Obligatoriu si sotul trebuie tratat concomitent dar nu cu ovule. Sper ca tratamentul tau nu se rezuma la Cervugid, nu este suficient.

  • mimi: “buna,iau med karissa de 3 luni si as vrea sa va intreb daca am menstruatie doar 4-5 zile tot in a 8-a zi sa incep sa le iau?

Raspuns: Da, 7 zile pauza dupa fiecare folie.

  • Domnica :”Pentru Adela Sidonia Rusu: am fost diagnosticata cu amenoree secundara si chist ovarian drept. mi-am facut analizele hormonale la recomandarea medicului si mi-a iesit valoarea prolactinei dubla si lh marit. mi s-a recomandat operatia. cat de grava este situatia pt ca medicul meu nu mi-a explicat f multe?

Raspuns: Explicatiile trebuie sa le solicitui medicului tau. Daca nu ai o comunicare buna cu el schimba-l!

  • valmar: “am avut o perioada lunga si grea de depresie in urma unor greseli…sa incep istoria vieti mele din luna decembrie 16 decembrie am avut contact sexual dupa care am luat postinor la 2 ore de la contact si pe urmatoarea la 12 ore,pe data de 19 am avut un al doilea act sex(dar mentionez ca nici unul din ele nu era sigur dc erau cu risc) dupa care am luat iar postinor intocmai ca in prospect una la maxim 72 de ore urmatoarea la 12 ore. In jurul datei de 28 ale lunii decembrie trebuia sa vina menstra dar nu aparea asa ca pe data de 30 decembrie am luat 2 pastile de duphaston si tot in ziua de 30 decembrie mi-a venit menstra la inceput bizara dar apoi normala si abundenta pana pe data de 5 ianuarie,dupa o saptamana au inceput din nou mici crampe ca la menstra si disconfortul sanilor si m-am panicat am facut un test pe data de 11 ianuarie a iesit negativ ,pe data de 13 ianuarie am avut un alt act dar care sa zic m-a protejat (in anus),in continuare simteam disconfort si din ce in ce sani mai mari si mai sensibili,pe data de 18 ianuarie am facut al doilea test a iesit negativ,pe data de 22 ianuarie am fost la control ginecologic ,ecografie intravaginala si urmeaza sa iau rezultatele de la testul papa nicolau,la ecografia intravaginala mi-a spus ca se vede ca in urmatoarele zile se vede ca se apropie menstra mi-a aratat un “saculet”pe ecranul acela si mi-a zis ca o sa-mi vina ciclul,din ziua aceea eu tot un disconfort am sani st mari ,iar depresia m-a pus la pamant pt ca nu mai inteleg nimic,azi 27 ianuarie ar fi trebuit sa-mi vina ciclul dupa un calcul de aproximativ 28 de zile ,va rog ajutati-ma sa inteleg de ce am sani atat de schimbati si de ce am ajuns la depresie (am avut tot felul de ganduri negre). Mai mentionez ca am un baiat de 5 ani si am nascut la spitatlul giulesti -panait sarbu,cu d-na dr muller,pe care am sunat-o si zilele astea si a zis ca prin telf nu imi poate spune nimic iar la eco e doar pana la ora 12….nu aveam cd sa ajung asa repede in ziua aceea asa ca am ales sa ma duc la policlinica hipocrate si acolo mi-am facut analizele. Va rog spuneti-mi orice, judecati-ma pt ca am folosit atatia hormoni…dar va rog vb clar despre toata situatia,va rog!!! “

Raspuns: Pentru o solutie la problemele tale este necesar sa ai o discutie directa cu un specialist ginecolog si consiliere psihologica.

  • georgiana: “am 22 ani si de vreo 3 ani iau desorelle.vreau sa stiu daca in cazul uitarii unei pastile si nefacand pauza de 7 zile,ce se poate intampla? “

Raspuns: Daca ai uitat o pastila dar luat-o a doua zi de obicei nu se intampla nimic. Daca nu faci pauza intre folii iti amani menstruatia.

  • veverita “ buna ziua!am avut dureri dupa actul sexual sub forma de intepaturi puternice ceva de genu contractii si nu ma puteam misca mia fost si rau ameteli stari de voma!as putea sa fiu insarcinata chiar daca testele de sarcina imi ies negativ!tin sa mentionez ca vreau un copil si de cand numai iau pastile nici menstruatia nu mai imi vine cum trebuie!adica imi vine foarte putin ma tine o zi doua dupa care am o scurgere maro! va rog sami dati un sfat! va multumesc!”

Raspuns: Nu este normal ca actul sexual sa fie dureros. Iti recomand sa cauti cauza apeland la un specialist.

  • Andreea: “Pentru Doamna Doctor Rusu: Am 17 ani, de 3 luni fac tratament cu anticonceptionale Yasmin la recomandarea medicului ginecolog pentru ca nu am ciclu menstrual regulat. Am trei saptamani de cand mi-am inceput viata sexuala, insa mi-e cam teama de prezervativ. Si vreau sa continui sa iau anticonceptionale, insa nu imi mai permit sa cumpar Yasmin. Exista riscul de reactii adverse daca o sa continui sa iau anticonceptionale Marvelon 28? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra. “

Raspuns: Poti schimba anticonceptionalele dar acestea nu te pot proteja de bolile cu transmitere sexuala (sifilis, SIDA, gonoree, hepatita B, etc)

  • yoooo: “As vrea sa stiu si eu daca pot avea contact sexual fara prezervativ si cum trebuie sa actionez cand o fac fara….va rog frumos”

Raspuns: Poti sa o faci oricand asumandu-ti riscurile implicite - boli cu transmitere sexuala, sarcini nedorite.

  • ALEXANDRA: “Buna.As dorii daca se poate sa imi raspundeti la doua intrebari.1.Prima data cand am facut dragoste cu iubitul meu nu mi sa intamplat sa sangerez,din ce motiv?Pentru ca imi pun intrebarea ca poate nu ma crede ca am fost virgina,as avea cum sa ii demonstrez? 2.De 8 zile sunt bolnavioara am fost la doctor si ma diacnosticat cu pleumonie si iau antibiotic Fromilid de 500 mg in combinatie cu anticonceptionalele Karissa imi poate dauna,sau se poate sa nu fiu protejata indeajuns? Va multumesc mult “

Raspuns: Transmite-i prietenului tau ca nu este obligatorie sangerarea la debutul vietii sexuale. Daca iei antibiotic foloseste suplimentar protectia cu prezervativ pentru a evita sarcina.

  • Marina: “Pentru Adela Sidonia Rusu:va rog sa-mi raspundeti ce sanse mai am sa raman insarcinata si prin ce metoda? Nu am copii, am 40 de ani, trompa dreapta amputata chirurgical,in iulie 2008 chistectomie ovariana dreapta si miomectomie (nemaiavand ciclu). Ce analiza trebuie sa faca sotul pentru a afla daca are candida? Multumesc foarte mult. “

Raspuns: Exista neconcordante in datele pe care mi le relatezi , nu ma pot pronunta! E o situatie complexa si pentru a te putea ajuta am nevoie de mai multe informatii.

  • Hasan: “am si eu o problema am inceput sa ma masturbez si nu stiu daca e bine ce fac ma ingrijoreaza situatia ca parca nu mai pot sa ma opresc ca imi place …mentionez ca nu am nici nici o relatie de ceva timp: si intrebarea mea e este bine sa te masturbezi?daca nu, ce efecte negative are?multumesc “

Raspuns: Dupa pseudonim pare ca esti baiat. Consulta un sexolog!

  • ica :”Buna ziua, am candida de vreo doi ani si un streptococ b, dupa tratamente cu antibiotice, ovule, regim alimentar, nu am reusit sa scap de ele. Am facut antibiograma si antifungigrama, am luat tratamentul care este specificat acolo, numai ca , organismul meu nu-si face efectul,as vrea un tratament naturist. Intrebarea mea este, pot ramane insarcinata in conditiile astea si sa fac un copil sanatos?Iar daca raman in perioada antibioticelor, este un pericol asupra copilului? Multumesc!”

Raspuns: Poti ramane insarcinata. Candida nu are efecte negative asupra copilului sau a sarcinii. Infectiile nou nascutilor cu strptococ B pot fi periculoasa. Daca antibioticele pe care le iei fac parte din grupul celor permise in sarcina nu sunt probleme.

Noi ii multumim doamnei doctor pentru contributie si speram ca raspunsurile sale va sunt de folos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| elisa_2627 a răspuns:

Multumesc mult doamnei doctor pentru raspuns! O mai asteptam!

| Dan a răspuns:

Multumesc TPU.ro si dr.Adela Sidonia Rusu pentru bunele intentii.Ma bucur ca mai sunt doctori in tara care se preocupa de starea de sanatate a romanilor si raspund cu promtitudine la intrebarile puse.Mult succes!

| ριтʏcнα a răspuns:

Da si noi ii multumim f mult la fal ca dumneavoastra. buna ziua

| pufoletedebomboana a răspuns:

Buna ziua, as dori si eu un raspuns de la doamna doctor. Am 13 ani ( nu mi.am inceput viata sexuala) si mi. a venit ciclul si nu se mai opreste de 9 zile. Eu cred ca este o raceala, nu am nicio durere cum o pot trata. O colega a avut la fel si a tinut-o o luna si pe urma i. a tercut. Va rog frumos sa ma ajutati! Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, ma numesc andreea am 13 ani si de ceva timp ma masturbez, ma rog sunt virgina, dar daca ma masturbez exista riscul sa nu mai fiu virgina sau nu stiu e normal e anormal? mi-e cam frica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte frumos din partea Dr.Adela Sidonia Rusu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa fac acum 0 luna am facut un avort si nu mi-a venit menstra mia prescris mediucu sa iau cerazette ptru ca alaptez le-am cumparat a doua zii dupa avort dar nu le-am putut lua ptru ca nu mi-a venit dar daca o sa-mi vina zilele astea mai sunt bune de folosit anticonceptionalele sau trebuie sa cumpar altele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema nu am menstruatia regulat intr-o luna imi vine de doua ori menstruatia si ma tine cate 10 zile si imi curge cheaguri de sange dar problema mea este ca din ianuarie nu mai mi-a venit menstruatia adica de 2 luni e posibil sa fiu insarcinata sau sa am altceva va rog raspundeti-mi va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua.Am si eu o problema, de ceva timp imi tot curge un lichid alb, cremos, laptos.De ceva vreme a inceput sa ma si usture atunci cand merg la toaleta pentru treaba mica, si am senzatia aceea ca vreau sa merg sa fac pipi din ce in ce mai des.Nici nu ajung bine sa ies din baie caci vreau din nou, nu ca as avea ceva de facut dar cand ma asez pe toaleta imi curg doua picaturi si gata mai mult ma ustura si ma irita.Am fot la medici ginecologi mi-au tot dat tratamente, mi-au spus sa fac spalaturi interne cu cei de musetel acum mai nou mia recomandat sa iau :Azitrox 500 (3 pastile -1 la 8 ore) si Macmiror Complex (capsule moi vaginale). Am facut si test Papanicolau acela a iesit bine dupa spusele domnului doctor.Mentionez ca am 23 ani, mi-am inceput viata sexuala la 21 ani, am un singur partener (cu el am inceput), o facem numai protejat cu prezervativul. A fost si el la un medic dermatolog si nu are nimic.Va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonima buna ziua sunt insarcinata de patru luni si m-am masturbat singura se poate intimpla ceva cu copilu va rog sa imi raspumdeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua dna doctor! am o problema si sper sa ma ajutati! am nascut de 2 luni si dupa 40 de zile am avut menstra 8 zile! saptamana asta am fost la medic si mi-a dat sa iau cerazette da mi_a zis ca pot incepe inainte de prima zi de ciclu! aseara am luat prima pastila iar dimineata aveam durere de spate si burta si am o sangerare abundenta! a inceput menstruatianu stiu ce sa fac! sa intrerup pastilele! cat va mai dura aceasta sangerare! precizez ca ink mai alaptez si nu sunt insarcinata! daca opresc pastilele pot sa iau yasmin? si cand? va multumesc din suflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D doctor sunt insarcinata si nu am specialist problema e ca nu am avut timp sa umblu deja sunt in luna7 vreau sa stiu ce ma astaeapta la maternitate? anonim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marina; sunt insarcinata in luna 7 si mi-am facut doar un rand de analize si un singur ecograf asta in luna a treia, as dori sa stiu riscurile care le pot avea oricum bebica pare in regula dar din cauza situatiei materiale nu am putut face toate analizele necesare si sa-mi iau un specialist va rog astept raspuns multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, am si eu o mare problema.Acum o saptamana am facut dragoste cu iubitul meu.Eram in a 3a zi a ciclului menstrual. Tin sa precizez ca am ciclu regulat.Intamplarea nefericita a fost ca s-a rupt prezervativul. M-am dus la baie m-am spalat. Dupa, m-am spalat cu lamaie.La numai o ora am luat escapelle, pilula de a doua zi.Insa.am avut prima data o scurgere maronie, dupa care o scurgere neagra.Sunt f ingrijorata! Care e posibilitatea sa fii ramas gravida?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara, numele meu este Adriana Serban si vreau sa va spun ca eu am nascut acum 2 ani cu d-na Adela si este inainte de toate un prieten dupa care un medic; pentru dansa toate multumirile si multasanatate ii doresc sper sper sa reusesc sa ajung la dansa luna viitoare la un control de rutina. Va asigur ca este un medic foarte bun si a doua oara te duci la cunsa cu mare placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru d/na dr Rusu.am nascut acum 5 luni, dupa nastere medicul ginecolog mi/a dat pe perioada alaptarii cerazette, eu de la 3 luni numai alaptez iar pastilele le/am luat in continuare se poate sa ramin iar insarcinata? ma protejeaza aceste pastile?

| alondrakiss a răspuns:

Pentru doamna doctor Adela Sidonia Rusu! Imi vine menstruatia la 31 de zile. Este normal?

| krissten19 a răspuns:

Am si eu o intrebare...eu si prietenul meu eram amandoi singuri acasa si el a inceput sa se mastrubeze dar nu a ejaculat, iar apoi a inceput sa ma masturbeze pe mine tot cu aceeasi mana si mi.a introdus si un deget in vagin... exista vreo posibilitate de a fi insarcinata?

| Neacsu_Catalin_Marian_1990 a răspuns:

Buna adela sunt catalin am pe prietena care a ramas gravida intrebarea mea este trebuie neaparat sa faca morfologia fetala adica este obligatoriu.Doresc si eu sa aflu ce problema ar putea sa apara daca nu facem aceasta analiza? Mentionez ca are rh negativ.as dori un numar de contact.Cu multa stima Neacsu Catalin.

| alelove a răspuns:

Dupa cat timp nu se mai vede contactul sexual la un control ginecologic?

| lauraelena_3570 a răspuns:

Buna ziua! sunt noua pe acest site si as vrea sa aflu cateva lucruri.Ma numesc laura si am 23ani si ieri am fost la un control ginecologic si in urma unui ecograf transvaginal mi s-a spus ca am distrofie micropolichistica ovar drept:ovar 3, 28cm cu multiple zone transonice cea mai mare are diametru de 1, 21cm la nivelu polului inferior.Grosimea endometrului este de 0, 41cm(mica mi-a spus). Tratamentu care mi l-a recomandat este:azitromicina, polygynax(ovule), flamixin pulbere si tantum roze pliculete.Intrebarea mea este:se poate vindeca vreodata? Pot scapa de acest diacnostic? Ce anume ar trebui sa iau? E bun tratamentu care mi l-a recomandat? Astept raspunsuri.Va multumesc

| ade07 a răspuns:

Buna va rog sa imi respundeti sh mie la o intrebare.mi-a intarziat menstruatia 5 zile din ce cauza? pana acum o aveam regulat pe 14 ah acum nu mi-a venit sunt ingrijorata.si luna trecuta am avut putin dc?

| ofataoarecare12 a răspuns:

Buna! sunt fata, am 12 ani si cam de 1 an am inceput sa ma masturbez... vreau sa spun ca nu mi-a venit inca menstruatia. Exista vreun risc sa nu imi mai vina sau sa patesc ceva? Multumesc

| andrada89 a răspuns:

Pentru doamna adela:am si eu o problema.am 20 de ani si mi-am inceput viata sexuala la 17 ani...ciclul menstrual este regulat si trebuie sa imi vina cam pe 27 luna asta... dar din senin, dupa actul sexual cu iubitul meu, mi-a aparut o secretie maronie inchisa si nu miroase deloc, exact ca atunci cand este pe sfarsit ciclu menstrual.nu am nici simptome, nimic.insa aceasta secretie dureaza de 3-4 zile. nu stiu ce se intampla.multumesc!

| stiu44 a răspuns:

Va rog sa-mi raspuns la intrebare:o prietena de-a mea are doar 13 ani este intr-adevar supra ponderala si i-a intarziat ciclul aprp de 4 luni a spus ca sa mai jucat cu degetul ea da alt cine va nu doar ea si e posibil sa sil fi bagat pe unde va poate sa fie insarcinata?/

| TRG a răspuns:

Ma ajuta si pe mine cineva... mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Sunt cu el de 1 an jumate dar am facut ce am facut acum 5 luni si as vrea sa stiu daca trebuie sa merg neaparat la ginecolog si daca nu merg ce se poate intampla?

| elena_4161 a răspuns:

Buna ziua am si eu o problema si va rog daca ma puteti lamuri sau ajuta in primul rand am facut testul papanicolau si mi-a iesit gardnerella vaginalis si inflamatie insa problema este ca mi-a intarziat menstruatia cam 4 zile ceea ce nu prea am patit alta problema e ca m-a durut maseaua si am luat cam multe calmante cum ar fi (nurofen,saridon, algocamin, piafen)as vrea sa stiu daca as fi insarcinata toate acestea imi pot afecta sarcina?

| dalinda a răspuns:

Am o scurgere alb-galbuie,si prietenul meu mi-a propus sa face sex,imi e jena de chestia aceasta,daca in timpul actului sexual curge, sau altceva, ce pot facce?

| ade07 a răspuns (pentru dalinda):

Buna va rog sa imi ziceti si mie de ce imi intarzie menstruatia cu 5 zile? luna trecuta mi-a venit tot tarziu si putin de ce oare?

| hatchiko a răspuns:

Pentru Adela Sidonia Rusu:va rog sa-mi raspundeti la intrebare eu am 15 ani si inca nu mi s-a inceput ciclul menstrual la 13 ani mi-a aparut o secretie alba-verzuie cu niste mincarimi.Si am inceput de vreo 2 saptamini sa ma amasturbez ei sunt si eu virgina...Este oare vre-on risc? Va multumim din suflet pentru dedicarea si implicarea dumneavoastra

| Ciubotaru_Alina_1991 a răspuns:

As dori sa stiu cum pot obtine o programare la doamna dr. Rusu Adela Sidonia pentru ca am sunat la spitalul Polizu si imi face legatura cu toate departamentele si nu obtin nimic concret?