| sniper2998 a întrebat:

Afecteaza fumatul direct masa musculara? Fumez din cand in cand cate una doua si fac si sala.

Chiar nu vreau raspunsuri gen: "Fumatul nu e sanatos", "Fumatul afecteaza tot organismul", etc.

Vreau parerea voastra si daca puteti si cei care aveti niste studii in domeniu sa ma lamuriti concret.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ƳourMind a răspuns:

Aaa, nu, nu direct!
Fumatul iti afecteaza organismul si prin urmare vei avea si probleme cu masa musculara si cand spun fumat ma refer la fumatul pe termen lung sau la cate 2-3 pachete de tigari pe zi!
Bafta!

| sniper2998 explică (pentru ƳourMind):

Adica 2-3 tigari la 2-3 zile nu afecteaza mai cu nimic?

| ƳourMind a răspuns (pentru sniper2998):

Poi cum ar veni fumezi cate o 1tigara/zi! Deci vei resimti o usoara afectie dupa vreo 8-10 ani (sau poate mai tarziu depinde de organism).Zi-mi daca mai ai vrei nelamurire!

| Roberto_Vlad_2003 a răspuns (pentru ƳourMind):

Nu te supara daca fumez 3 tigari pe saptamana imi afecteaza cresterea? Adica sunt rugbyst si am 14 ani jumate si chiar vreau sa stiu daca imi afecteaza cresterea 3 tigari pe saptamana. stiu ca daca fumez mult imi afecteaza cresterea dar asa nu stiu te rog ajuta ma

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu. In primul rand afecteaza plamanii, gatul, gura.

| vangaelis a răspuns:

Una - doua n-are treaba. Sunt n sportivi care mai fumeaza. Important este cat... De regula n-are treaba tigara cu muschii. Nu stiu ce au in cap ceilaiti. din una - doua nu moriwinking

| Wehes a răspuns:

Parca afecteaza in sensul ca daca inainte sa fumezi faceai 10 repetari dupa dependenta de tigar faci vreo 7 sa explic mai pe romaneste. Adica afecteaza rezistenta la sala ( plamani etc.) nu cred ca au vreo treaba cu muschii.
Eu le-am lasat si merge mai bine fara, da-le... ca arunci banii. Se poate si fara.

| Hades98 a răspuns:

Fumatul afecteaza direct masa musculara. deoarece daca de exemplu faci flotari. sangele este pompat spre piept mai rapid. Pe scurt iti afecteaza si pofta de mancare, odata ce fumezi. daca esti mai mult decat amator. nu vei mai avea aceias pofta de mancare.

Deci sa zicem ca esti atacat din 2 directii. fumatul - tot ce contine acel fum nicotina si ce mai contin el.

Mancarea. daca tigarile te fac sa-ti pierzi pofta de mancare normal ca vei pierde si din masa musculara.

F?

| sniper2998 explică (pentru Hades98):

Asta stiam deja, sunt modalitati indirecte nu directe, eu vreau sa stiu daca afecteaza direct. Aici fumatul afecteaza celelalte organe care ajuta masa, inteleg, dar nu e rapsunsul pe care-l voiam pentru. a ma lamuri.

| Hades98 a răspuns (pentru sniper2998):

Atunci scuze. nici nu-l vei gasi!

| LoLiPoP101 a răspuns:

Fumatul afecteaza cam tot sad eu suggerez sa te lasi

| ioanaAn a răspuns:

Chiar nu inteleg care e placerea atunci cand fumezi maia les ca iti afecteaza si organismul, mai bine te-ai lasa daca tii cat de putin la tine.

| sniper2998 explică:

Eu vreau sa stiu daca 1 tigara pe zi imi afecteaza masa musculara direct, atat, restul e stiut, asta e nelamurirea mea, primul care-mi da un raspuns corect primeste funda.

| JohnZ a răspuns:

Da.Fumatul afecteaza direct masa muscula.In momentul in care executi exercitiul sangele este pompat catre acea zona.Noxele si chimicalele pe care tu ti le bagi in tine prin fumat, chiar si in cea mai mica masura pot afecta pana la 40% din capacitatile fizice, datorita faptului ca sangele numai este pompat cu aceeasi forta si promptitudine asupra muschiului impus in lucrul mecanic, iar implicit masa musculara are de suferit.