Întrebare recomandată | Speranta12 a întrebat:

Afecteaza gingia sau dintii daca te speli cu apa cu bicarbonat de 3 ori pe saptamana? Sa mai reduc din acest obicei sau e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mmn a răspuns:

Poti folosi o data pe saptamana sau in loc poti folosi apa oxigenata 3% diluata cu apa daca vrei o curatire mai eficienta a limbii, dintilor si pentru gingii.

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Foloseste o singura data pe saptamana pur preventiv.

| Drimmero a răspuns:

Va afecta smaltul, categoric. Spala-te cu pasta, eventual dus bucal si apa de gura, combinatia asta e cea mai sanatoasa pentru dinti, sa nu exagerezi cu periajul, de 2-3 ori pe zi e arhisuficient si de la gingie in jos atunci cand cureti dintii de sus, iar de la gingie in sus pe cei de jos si miscari circulare. Asta e curatarea ideala a dintilor

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Pai da, eu zic ca pe langa pasta de dinti, daca dupa aia clatesc cu apa cu bicarbonat... deci nu e asa bun pentru dinti, nu?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Nu mai are sens folosirea bicarbonatului.

| Dana2103 a răspuns:

Nu afecteaza nimic. Pastele de dinti din comert au aprobare, iar bicarbonatul se gaseste in compozitia pastelor de curatare dentara
Nu te mai lua dupa orice
Asa se zice si despre fluor, ca distruge dintii dar este folosita fluorizarea in medicina in scop terapeutic, nu distructiv

| Lorastan123 a răspuns:

Daca folosesti bicarbonatul pentru albire iti spun încearcă să renunți la el si foloseste pasta de dinti 3 minute pe dinti si spala-i de 2 3 ori și sunt foarte albi