| AvalohAlyn a întrebat:

Ai avut momente de tristete mai dese/stari depresive? Cum ai trecut peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Peste depresie nu prea treci decat cu ajutor sau daca esti destul de puternic sa lupti.
Trebuie sa ai tarie de caracter sa iti ti in frau suferintele si in timp sa le extompezi. Daca nu ai in jurul tau oameni care sa te ajute trebuie sa iti creezi tu propriile placeri.Sa iti gasesti ceva sa muncesti sa iti ocupi timpul, sa citesti, sa te plimbi, sa calatoresti, sa incerci sa iti dspasesti limitele.

| Donsavas a răspuns:

Ai mare grija cu medicatia psihiatrica. Dependenta este ultimul lucru ingrijorator. Din pacate, psihotropele desensibilizeaza receptorii. Cu alte cuvinte, poti ajunge sa nu mai simti placere pentru nimic. Afecțiunea se numeste anhedonie sau distimie, în cazul celor ce abuzeaza de antidepresive.

| Lostlyric a răspuns:

Da. Pozitivism in cea mai fina forma, sport (orice forma), plimbari, alimentatie, ras, lista cu lucruri care ma multumesc: in fiecare dimineata, 5 lucruri pe foaie care ma multumesc si pentru care sunt recunoscatoare, in fiecare dimineata, lucruri noi care ma multumesc si pentru care sunt recunoscatoare. Prieteni (fie reali, fie virtuali), dat inapoi mai mult decat primit, pasiuni/hobby-uri si, cel mai important... dantura sanatoasa laughing

| Lostlyric a răspuns:

Continuam: lectia care am invatat-o din depresie este ca nu putem sa controlam absolut nimic din ce ni se intampla, insa putem sa dam tot ce e mai bun din noi intr-o situatie data si de acolo, oricare ar fi rezultatul, nu putem sa ne ranim din cauza lui si nu putem sa ne invinovatim pentru ca, initial, am facut tot ce era omeneste posibil - deci, implicare.
Apoi am invatat ca o calitate foarte buna pusa la punct surclaseaza toate defectele noastre. Deci, dezvolta un talent sau o calitate pana in panzele albe. happy
Apoi am invatat ca leaganul ne este cel mai bun prieten. Iesi in parc, aseaza-te in leagan, lasa-ti capul in jos, inchide ochii si leagana-te. happy Fizic vorbind: vibratia leaganului este in jur de 56 Mhz, indeajuns pentru a-ti face fericite toate celulele corpului, chiar si pentru o clipa infima. tongue

| Sagemi67 a răspuns:

Multa muzica..de toate genurile, filme, jocuri, sport. happy

| Nikita2006 a răspuns:

Depinde de la ce ti sa inceput depresia.

| Elena_Alexya_1990 a răspuns:

Da am avut, pai singurul lucru a fost că prietenii mi-au fost alături și m-au ajutat sa uit de trecut, daca nu ai prieteni buni consolează te cu părinții, iar daca nici cu ei nu vrei poți să te gândești la viitor și să îți amintește lucruri frumoase?