| candycane16 a întrebat:

Ajutati-ma va rog, am o problema grava. vreau sa ma sinucid in timpul apropiat.nimic nu-mi merge bine, totul e foarte rau.relatiile cu parintii sunt rele. ma simt foarte singura, am inceput a fuma, stiu ca e rau. cu baiatul pe care il iubesc, tot e rau, e indiferent. am o stare foarte rea, sunt satula de tot. cum as putea sa trec peste starea aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă vrei să treci peste starea asta înseamnă că totuşi nu vrei să te sinucizi, nu? În primul rând revino-ţi. Doar tu poţi ieşi din depresia asta, fă ce îţi place, de exemplu uită-te la o comedie, ascultă muzică mai ritmată vorbeşte cu persoanele care ţi-s dragi. Baftă!

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Trebuie sa-ti spun ceva daca ai varsta de 11-16 ani gandeste-te cand o sa fi mare pe la facultate si apoi cand te casatoresti o sa ai jobul tau o sa ai un sot si copii pe care sa-i cresti si sa vezi cum cresc apoi cand o sa se faca mari si o sa faca copii apoi sa ai grija de ei ( viata e minunata traiesteo din plin)
Numai bine

| Ea12345 a răspuns:

Fumeaza.Fumeaza si fumeaza! Te ajuta.happy

| UNfriendLY a răspuns:

Pai. in primul rand, ne poti spune si noua cati ani ai?

| Fllorentina a răspuns:

Te rog lasa-mi id pe privat! vreau sa vorbim :* urg

| sonya a răspuns:

Simplu. Treci. Trezeste-te dimineata. uita-te in oglinda zambeste fa-ti niste complimente ai un aer increzator si pleaca la scoala. Se va observa. Cat despre relatii comunica fara cearta fara tipete urlete si furtuna, ci calm asculta si vei fi ascultata. Bland si cu rabdare vei trece peste. Nu e nevoie sa recurgi la prostii de genu. Eu consideri intr-un fel o lasitate din partea celor care fac asta deoarece nu vor sa isi asume anumite responsabilitati. Asa e viata. Crezi ca ar fi mai minunata daca totul ar decurge perfect? Ar fi o monotonie de care ai sa faci orice ca sa scapi. Asta e parerea mea. Eu una as face desi oricat de rau ar fi...nu as apela la asta

| misu a răspuns:

Nu te supara dar te faci singura de ras...ai toaaaaaaaaata viata inainte si tu vrei sa spui stop?

| EVA_7591 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog cred ca te va ajuta mult.Toata lumea are probleme si sufera dar trebuie sa trecem peste.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desteaptate.pana acum ai fost proasta si ai facut pe desteapta.fii fata desteapta serioasa, vezi-ti de carte, lasa fumatul, vorbeste frumos matur si elegant ca o adevarata domnisoara, fii inabordabila pentru baieti, altfel devii ieftina, daca te bagi in seama cu toti cocalarii, si crezi ca ai succes.imbracate cochet si curat, nu ca o pitipoanca.schimba-ti lookul si dai pe spate pe toti.respectati parintii, cauta sa discuti cu ei, nu sa te contrazici mereu, si sa te certi. un om serios discuta nu ridica tonul si cauta sa rezolve orice prin actiuni si discutii, si argumente mature, si logice. fa asa si intra in randul oamenilor, iesi din randul adolescentilor care se cred teribili si rebeli.astea nu sunt decat prostii ale varstei.cand vei fi adulta vei fi exact ca parintii tai. poate un pic diferit doar.nimic nu-ti merge bine? de ce? nu te ajuta capul? pentru asta ai cap.ca toate in lume sa mearga asa cum vrei. dar logic.nu aiurea cum fac copii mici; plang si tipa ca sa vina biberonul. ei doar atata stiu. tu esti mai mare nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea e o lasitate,, chiar daca nu crezi indzeu iti recomand sa te duci la bisericaa chiar fara sa vb cu nimeni de acolo atmosfera de acolo te poate calma.cind simti nevoia de a, ti face rau comunica cu ceilalti nu te izola si prietenul tau...eu zic sa, l lasi chiar daca il iubesti... daca e indiferent sta linga tine pentru altceva nu pentru iubirea ta

| omy_9418 a răspuns:

Si eu am vrut acelasi lucru dar m-am trezit la realitate. Succes sper sa faci si tu cea ce trebuie.

| adialcs a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa fii mai optimista. Sunt atatia oameni pe lume care o duc muult mai rau decat tine. Unii nu au parinti deloc, sau au dar sunt foarte bolnavi. La tine se pot rezolva problemele. Pune-ti niste muzica ce te binedispune si treci peste. Cu putin comunicare poti sa ajungi cu ai tai la intelegere. Iar daca nu merge bine cu baiatul ala, exista atatia pe lume care ar da orice sa fie in locul lui. Ai mai mare incredere in tine! si lasa prostiile gen sinucidere, nu rezolvi nimic. Fii puternica si vei invinge.

| BigBossA a răspuns:

Du-te in bucatarie da drumul la gaze stai ceva timp pana simti ca iti vine sa lesini si atunci aprinde un bec