| Lupisorand a întrebat:

Ajutati-ma va rog!
Sunt baiat am 15 ani si de 2 zile a inceput sa ma intepe burta rau jos in dreapta si in stanga si azi am fost la doctor si m-a pus pe pat si ma apasat cu mana pe burta si nu m-a durut si a zis ca nu am apendicita a zis ca sunt constipat este adevarat daca ma inteapa burta in dreapta si in stanga sa fiu constipat? Si a dat debridat sirop sa iau si sa tin regim ca mananc numai uscaturi. Acum pe seara am observat ca incepu burta jos in dreapta si in stanga sa se zbata ca inima ce poate fi? Din ce cauza? De la sirop isi face efectu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-a palpat un medic care a spus ca nu ai apendicita, atunci asa este.
Constipatia produce gaze si dureri mari de burta.
Mananca multe supe, ciorbe si mai putine uscaturi, ca sa nu mai ai probleme cu constipatia si sa nu te mai doara burta.
Siropul ajuta pe moment, dar nu iti rezolva constipatia, aceea ti-o rezolvi singur mancand numai ce trebuie, adica evitand uscaturile.

| Lupisorand explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa va spun eu beau si foarte mult coca cola are vreo treaba si el?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lupisorand):

Bineinteles ca are! Coca cola ar trebui eliminata in totalitate.

| Lupisorand explică (pentru Violleta2022):

Aa deci sa numai beau deloc doar timbarg fara acid de piersica beau acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lupisorand):

In afara de: apa, ceai de musetel si compot de prune, nu ai voie sa bei nimic altceva.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la beșini.

| Zuzu1991 a răspuns:

"si sa tin regim ca mananc numai uscaturi"
m-ai pierdut... la constipatie asta e cea mai PROASTA idee, o sa te constipi si mai rau
ar trebui sa mananci cat mai multe chestii lichide, si laxative (cum ar fi prune sau suc de prune) si cat mai multe fructe si legume proaspete
in plus laxative naturiste cum ar fi sanalax cu crusin, ciocolax, etc. SI multe lichide

da, stiu, eu stiu mai bine decat doctorul tau, dar cum imi permit sa stiu mai bine dupa ce am fost constipat de multe ori, NU?!?

deci ori ai un doctor pur si simplu IMBECIL, asa ca mergi la altul
ori esti troll...

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Mai citeste o data! O sa intelegi ca nu medicul i-a spus sa manance uscaturi, ci ca ala era "regimul" lui alimentar inainte de a merge la medic. Deci treaba cu cu "imbecil" pică.

| Floridori a răspuns:

Este oarecum amuzant ca unii nu au inteles ca tu esti constipat din cauza ca mananci numai uscaturi si au dedus ca medicul ti-a recomandat sa mananci astfel laughing

Stai calm, daca iei tratamentul corect si mai mananci si ceva alimente lichide sau care regleaza tranzitul (iaurt, supe, ciorbe, lapte cu orice, branza proaspata etc.) si bei apa, ceai, suc, atunci totul va fi in regula.
Acea senzatie este de la sirop, deoarece incepe sa actioneze la nivelul intestinului gros.
Multa sanatate!

| Vântulalb a răspuns:

Probabil isi face efectul medicamentul. Dar mai mananca si tu supe, ciorbe. Ca altfel ai sa ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ciudat ca te pune sa mânaci uscaturi pentru a combate constiparea... Cumpăra-ti o cutie de lapte Petru frișcă (hulala, crema de patiserie, etc) și sa o bei asa... Eu mereu beau cand am pentru ca îmi place foarte mult gustul, dar dacă beau prea mult ma ia diareea. Asa ca s-ar putea sa meargă laughing
Și dacă nu merge... Asta e... O sa fie învățătură de minte sa nu te mai iei după sfaturile de pe internet.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioaneeee, citeste mai atent! El mansnca uscaturi si de aia e constipat.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si a dat debridat sirop sa iau si sa tin regim ca mananc numai uscaturi." Unde scrie ca i-a spus medicul sa manance uscaturi? El zice clar ca medicul i-a dat "regim" (dupa parerea lui sa manaci ciorbe este regim!) pentru ca manca numai uscaturi.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo! Medicul este "sfaturile de pe internet."?

| Lupisorand explică (pentru anonim_4396):

Eu manancfoarte mult uscat carne cartofi si etc si a zis sa numai mananc uscaturi. A zis sa mananc ciorba