| Bianca777 a întrebat:

Ajutooor va rog! Stiu ca am mai pus intrebarea dar numai pot! Am o umflatura in partea dreapta a gatului am auzit ca ii mai spune partea cervicala spre ceafa. Nu stiu ce e si sunt foarte ingrijorata. Inca nu i-am spus mamei mele, mi-e frica sa nu fie ceva grav. va rog daca ati mai patit asa ceva spuneti-mi. Nu ma doare si acel nodul sau ce o fi este fix, nu se misca. Am doar 14 ani. Va rog sa imi raspundeti, imi e foarte frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Crezi că cei de pe TPU se pricep mai bine decât un medic? Nici măcar un medic nu ți-ar putea spune ce ai fara sa te vada. Fugi urgent la doctor!

| KanameKuran a răspuns:

De ce crezi ca o gramada de straini de pe net te pot ajuta? Du-te la medicul de familie si iti va spune el ce si cum...

| Allleeexx a răspuns (pentru KanameKuran):

laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing rolling on the floor trebuie sa te operezi urgent altfel riști sa faci cancer.

| Omis a răspuns:

"Inca nu i-am spus mamei mele, mi-e frica sa nu fie ceva grav", Doamne! Si crezi ca noi iti putem spune cu exactitate ce ai? Du-te la mama ta si spune-i ce ai, apoi ea o sa te ia de manuta si te va duce la medic, iar acela te va consulta, si in urma investigatiilor iti va da un diagnostic.
Eu nu pot sa inteleg chestia asta "mi-e frica, da' nu ma duc la doctor"...

| KanameKuran a răspuns (pentru Omis):

Atunci cand parintii folosesc amenintari de genul: "daca nu esti cuminte, te duc la doctor sa-ti faca injectie!" este si normal sa cresti cu o fobie de doctori.

Uita-te la elefantii de circ, de mici sunt pusi in lanturi groase de fier pe care nu le pot rupe, ca atunci cand cresc sa stea cuminti in lesa de sfoara, fara ca macar sa incerce sa o rupa.

| Omis a răspuns (pentru KanameKuran):

In primul rand, noi nu suntem elefanti, noi suntem oameni si trebuie sa constientizam faptul ca, atunci cand simtim ca ceva nu e in regula cu corpul nostru, trebuie sa apelam la medic, indiferent de cat de "frica" ne-o fi de el. Noi avem ratiune, nu suntem ca animalele.