| Bettybat a întrebat:

Ajutoor, TPU
Nu mai suport, am fata plina de mici cosuri si puncte negre, nu e chiar o acnee grava, dar am cosuri pe toata fruntea, pe tample, pe obraji pe bărbie si nasul si obrajii sunt plini de puncte negre si ma doare fața de la ele. Am incercat tot felul de tratamente crema si gel de la gerovital, un gel de la avon, eritroacnol lotiune, crema cicatrizin. NIMIC NU MERGE! Am colege cu pielea perfecta a fetei si eu cu fata mea patata de cosuri. Ma gandeam sa merg la dermatolog, mentionez ca am aproape 14 ani si cred ca e din cauza ca sunt schimbari hormonale in organism. Imi puteti da idei de masti naturale faciale, ca înnebunesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi foloșești numa mizerii de branduri ca avon. du-te la dermatolog și nu mai lua toate prostiile după ureche

| MaryMaria333 a răspuns:

Apai si eu la 14 ani eram plina de cosuri! Mam dat cu toate prostiile dar nici un efect. Acuma am 18 si mi-au disparut. Concluzia? Ele trec de la sine. Stai linistita. Eventual inainte de ciclu imi apar pe ici colo. Nus unii zic cum e bine sa le spargi sa scoti infectia altii zic sa nu le faci nimic. Mi le sparg de fiecare data.
Si lasale pe altele in pace tu! Cine stie cate randuri de tencuiala au pe ele!

| Adry05 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Trec de la sine ÎN UNELE CAZURI, nu TOATE. Las-o să meargă la dermatolog să stabilească ăla dacă îi trec sau nu de la sine

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Adry05):

DA CINE O OPRESTE?! Eu doar i-am spus din propria experienta si sa nu fie complexata fata.

| Adry05 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Chiar tu spunându-i practic că doar trebuie să aștepte și se duc singure

| Anonimul2700 a răspuns:

Trebuie sa ai răbdare ca toate trec, e perioada pubertății și nu prea ai ce face

| Mmcosmin a răspuns:

Expunerea la soare, periodica dar cu moderatie este alaturi de apa si un sapun nu foarte agresiv o solutie la indemana si eficienta.