| bebe_2414 a întrebat:

Ajutor! acum de vreo o luna m-a durut f rau gatul am luat ospen mi-a trecut, apoi un timp nu m-a durut deloc, si dupa o vreme am inceput sa ragusesc fara nici un motiv, ba erau zile cand ma durea putin gatul si dupa aceea mi-a trecut si tot asa, am fost la farmacie si mi-a dat cholinex, le-am luat mi-a trecut cam 1 saptamana, dupa o saptamana iar m-a durut si raguseam si atunci cand nu ma durea, ce sa fie asta oare? ar fi ceva grav? rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe tine te-a văzut vreun medic?
Un exudat faringiat ai făcut?
Tratamentele nu se iau după ureche, recidiva este prezentă și pot apărea complicații extrem de serioase.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Du-te la un control medical.Nu mai lua medicamente de-astea cu nume pompoase fara o reteta de la medic. Unele nu sunt bune.

| 80Cris a răspuns:

Nu ai specificat daca ai avut dureri in gat sau de gat. Dupa Cholinex, banuiesc ca te-a durut in gat. E bine sa mergi la medicul ORL-ist sa te vada. Bioparoxul este foarte bun pentru faringite, laringite, amigdalite, bronsite. Este un antibiotic local care actioneaza asupra inflamatiilor si infectiilor din gat. Sanatate!