| Ionut8182 a întrebat:

Ajutor am 16 ani, inaltimea 1, 70 si 91, 4 kg am incercat sa slabesc jur, dar nu pot, va rog, cum sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Esti in crestere, obezitatea e si mai grava in cazul tau decat la un adult de 30 ani, daca nu ai grija poti deveni hipertensiv si diabetic la 25 ani, sunt extrem de numeroase cazurile in ultimii ani., obezitatea joaca un mare rol.
Injumatateste portiile de mancare, redu maxim tot ce tine de fainoase, prajeli si zahar.
Legume sote /cuptor/abur /crude, carne slaba, iaurturi 2% grasime, fructe cu masura - nu 2 kg banane si 1 kg struguri, peste -nu prajit, ciorbite de tot felul dar nu cu grasimea de 2cm deasupra, 3/4 oua fierte pe saptamana -sunt satioase.
NU ai cum sa nu slabesti daca ai grija ce mananci si ai un pic de bun simt sa te abtii, e corpul tau - respecta-lwinking

1 răspuns:
| baru a răspuns:

Apa cu lamaie, ..mancare foarte putina si fara proteine.