| Martsje a întrebat:

Ajutor, mamici! Sunt insarcinata in 31 de saptamani si ieri, cand am fost la control, doctorul mi-a zis ca bebe e cam mic, are 1 kg si ca trebuie sa mananc mai multa carne ca sa asimilez proteine, sa poata creste. Problema e ca eu pe toata perioada sarcinii am mancat in fiecare zi carne(pe langa legume si foarte multe fructe), si am luat si vitamine prenatale si nu inteleg de ce nu a crescut cat ar fi trebuit bebele. Acum urmeaza intrebarile:
1) Sa fie si stresul o cauza pentru care nu a crescut bebele cat a trebuit(pentru ca a fost cam stresata din anumite motive pe intreg parcurul sarcinii?
2) Faptul ca am mancat rar pentru ca nu prea am avut pofta de mancare poate fi o cauza pentru care nu a crescut?
3) Daca mananc mult pana la 40 de saptamani, oare creste cat trebuie( mi-au zis unele mamici ca bebe se dezvolta cel mai mult in ultimele 2 luni de sarcina)?
Va rog sa-mi raspunde-ti tot in ordinea intrebarilor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IoanaPsy a răspuns:

1. Da, stresul este un factor important ce afecteaza dezvoltarea fatului. Cand te simti stresata, incearca niste exercitii de respiratie. Expira numarand pana la 4, apoi inspira numarand pana la 3, cateva minute pana simti ca te linistesti. Orice activitate care te relaxeaza ajuta.

2. Cel mai bine e sa mananci regulat si sa ai grija sa ai un aport din toate categoriile de substante nutritive (lactate, proteine, carbohidrati, vegetale, fibre etc). Proteinele le poti lua si din lactate (de exemplu branza), leguminoase (fasole, naut, linte, mazare) si oua, in afara de carne.
3. Important e sa mananci si ce trebuie, nu doar sa mananci mult. Intr-adevar, copilul ia cel mai mult in greutate in ultimele saptamani de sarcina, dar dezvoltarea lui cuprinde mai multe etape. De aceea e important sa ai o alimentatie variata si bogata in nutrienti pentru a-i oferi fatului tot ce e necesar pe toata perioada sarcinii. Nu intra in panica, mai cere-i sfatul medicului si lucreaza la crearea unui meniu echilibrat. Sarcina si nastere usoare!

| Martsje explică (pentru IoanaPsy):

Multuesc mult:*

| IoanaPsy a răspuns (pentru Martsje):

Cu placere happy