| Emiilea a întrebat:

Ajutor! Nu pot dormi 8 ore. Azi am dormit 5, ieri 7 si ma simt super obosita. De ce nu pot sa dorm mai mult?
Va rog, e important!
!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil, din cauza programului de somn-veghe foarte nesanatos pe care ti l-ai format adica, te pui la somn dupa orele 22-23. Oamenii au un fel de" orologiu "biologic si lumina naturala este primul semnal care furnizeaza creierului uman informatii cum ca este timpul de trezire iar odata cu scaderea intensitatii luminii naturale creierul primeste informatii cum ca vine timpul de culcare. Orice dereglare a "orologiului "de tip intarziere a somnului, impusa sau voita, are consecinte asupra functiilor psihice si organice!

| Freya1 a răspuns:

De obicei cand stagnezi si nu te obosesti fizic in vreun fel nu poati sa dormi bine noaptea. Pune intr-o lingurita seara sare si zahar amestecate si tinele sub limba pana se topesc

| mudokins78 a răspuns:

Caldura,mon shery!
Sau esti posedata de spiritul lui Mark Zuckerberg.
Sau subconstientul iti joca feste! (sti tu!?, atunci cand te gandesti fara sa vrei in continu la gheorghe)
Sau ai prea mult zahar in sange.
sau trebuie sa te apuci de sapat, somnul se va pogora asupra ta ca un hot, la ora 8 seara.
sau, ..nu poti dormii cat vrei, fiindca ai simtamantul naturel!
oricum ar fi,. esti tot tu aceiasi piesa din Matrix.

| Nilsson a răspuns:

Probabil ai un program dezorganizat, ar trebui sa te culci mai devreme si cam pe la aceeasi ora in fiecare zi, iar inainte de culcare sa eviti sa stai pe calculator si pe telefon, deoarece expunerea la lumina artificiala a ecranelor afecteaza somnul.
Ma gandesc ca ar putea sa fie si de la stres, urmeaza sa intri la liceu in toamna asta?

| Emiilea explică (pentru Nilsson):

Da, trec la liceu.

| Nilsson a răspuns (pentru Emiilea):

Cred ca e si din cauza emotiilor ca urmeaza sa intri la liceu, dar cum am spus mai sus trebuie sa ai si un program mai organizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca esti stresata, ai un program nesanaos(te culci prea tarziu), nu-ti gestionezi cum trebuie timpul.Totusi stai calma, au trrcut 2 zile.S'ar putea ca azi sa reusesti sa dormi mai mult. Daca vezi ca situatia nu se amelioreaza, abia atunci poti apela la un medic, desi eu nu cred ca e inca cazul

| AdreAdre a răspuns:

LoL! Eu in timpul liceului ma culc la 3 si trezesc la 7 (dorm 4 ore) si nu am nimic. Am stat treaz si 38 de ore vara asta. Daca dormi putin, te obisnuiesti. Te simti obosita cand te trezesti, dupa 10 minute iti trece. Cand te trezeseti baga o muzica sau cv, casti in ureche, si incepe sa canti dupa melodie sa-ti treaca oboseala. Mie imi place sa dau muzica tare sa bubuie in ureche si incep sa cant. Considerand faptul ca esti fata, si nu te joci pe pc, noi gamerii cand suntem obositi ne jucam ceva si ne trece.

| Emiilea explică:

Precizez ca am 15 ani.