| 22Elena a întrebat:

Ajutor TPU! Sora mea a luat paduchi de la o persoană, erau mici.Am dat-o cu o soluție pe baza de ulei de la farmacie. Apoi cu oțet si a stat asa o noapte. Apoi cu ulei de măsline și am stat o ora. După câteva ore am dat-o cu un șampon pentru paduchi. Am luat si eu de la ea cativa asa ca am facut aceleasi lucruri.Asta s -a întâmplat în ultimele 2 zile.Eu cred ca e linde. DESI o vecina mi-a spus că șunt doar niste coji de la ouă si ca toate sunt moarte.Ele se scot enorm de greu..Si sunt foarte multe.Paduchi nu mai vad.Credeti ca gazul lampant ajuta? Cum se foloseste? In caz ca mai apar..Sau sa dau pe coji. Distruge părul? Ajutorr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Din experienta, gazul nu a ajutat cu nimic. Exista la farmacie preparate speciale, te dai cu gelul acela, stai 1-2 h si te speli, apoi piepteni foarte bine parul. Se repeta la 1 saptamana si ar trebui sa scapi de ei. In acelasi timp spala foarte bine fetele de perna si ustensilele pentru par

| 22Elena explică (pentru AdelinaC):

Multumesc tuturor.
Asa am facut dar au rămas "celulele "alea moarte si se iau foarte greu.(Nu stiu alta denumire.
N am pățit niciodată așa ceva)

| AdelinaC a răspuns (pentru 22Elena):

Se vor lua dupa mai multe spalari. E normal sa apara pentru ca s-a ars pielea capului de la gaz si otet

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Gazul lampant (petrol) se folosea pe vremuri pentru asemenea tratament. In afara ca miroase nu face decat sa usture un pic pielea. Dai doua seri la rand si mai repeti tratamentul peste 2-3 saptamani. Citeste si aici: http://bit.ly/2NukMYV

| 22Elena explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult! Nu a mai avut din prima zi..de cand am depistat chiar am acționat.Erau mici "tineri"(presupun)In schimb, are ca măreață ce se desprinde greu.Sunt ouă moarte

| Salontanul a răspuns (pentru 22Elena):

Sa se spele mai des. Umezirea parului cu o solutie de apa si otet (1:1) si invelirea cu un prosop pentru 15 minute va inlesni operatiunea de indepartare a lor si a oualelor.

| LaraClarice a răspuns:

Cumpără ceva de la farmacie. Nu te lua după toate babele cu sfaturile lor învechite.
Gazul nu se pune pe cap, ci în lampa. Poți să îți arzi scalpul, chiar daca nu îți dai foc, e un produs chimic, acționează în contact cu pielea.