| anonim_4396 a întrebat:

Alcoolul afecteaza creierul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este o toxina pentru ficat, care are rolul de a proteja creierul.

| alina2k18 a răspuns:

Doza face OTRAVAwinking

| StrongHeart a răspuns:

Da,te distruge in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da., insa este ceva de "nelipsit" din viata unui adult. Desigur preferabil consumat in masura, in timpul liber, preferabil inainte de somn. Poate avea efecte atat pozitive cat si negative

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da stiu sigur ca este "sanatos" sa ai mintea blocata ca sa intelegi mai usor educatia predata de betivi. Concluzie: fiecare se invarte in propriul cerc, unii ajung sa faca legi pentru vietile altora. Dar si indianul ala a recunoscut ca bea alcool. Deci mintea farafara alcool pune orice personaj religios in cercul ca a fost doar un nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Selecteaza textu si da "search on google" si apare exact textu unde este. Stiu ca unii se baga cu copy-paste fara sa citeasca macar, si pare ciudat modul in care se exprima, este articolul care vorbeste pe un anumit ton. Dar nu stiu rostul, eu mai dau pe profilul meu copy-paste cand dau si share la un link. Dar aici n-am cerut articolele alea, ci sa vad ce "crede lumea". Si de obicei lumea se gandeste la ceva neregula. Dar pun si eu o intrebare scurta nu umplu de figurile alea cu "ce credeti voi " "ce parere aveti" "cum vi se pare voua" "ce impresie va da cuvantul asta". Eh, dar vine frumos avalansa uneori prin razboaie, arata foarte mult mentalitatea, puterea psihologica, modul de gandire a oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ce spui? cum te simti si comporti cand bei alcool?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)))))))) Cu cine vorbesti? Cu mine sigur nu pentru ca eu sunt anti. Si nu ma inteleg deloc cu cei ce "beau". Mereu ajung ei sa-mi zica mie "problema psihica".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bravo, este de apreciat, dar ai incercat sa vezi cum e? cand bei nu mai ai inhibitii, si esti mai real, esti exact cum esti tu in interior, si vezi adevarata fata a cuiva. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ehe, pot sa ma simt cea beata cand cineva o face pe inteligentu cu mine vorbind in cuvinte grele fara logica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing ciudat e ca, pentru ei atunci sunt cei mai logici laughing de unde esti?

| aneliram a răspuns:

Da.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Da. Creează dependență și îl afectează. Nu este recomandat copiilor deoarece creierul lor este încă în dezvoltare. Dacă nu-l afecta, de ce-l mai interziceau?

| RowseRj a răspuns:

Desi este legal, alcoolul, mai ales consumat intr-un mod frecvent si excesiv, poate sa produca schimbari chimice la nivelul creierului, ca orice narcotic. Inainte sa ceri sau sa accepti inca un pahar de bautura, gandeste-te la impactul pe care il are asupra corpului tau. Odata ajuns in creier, alcoolul actioneaza in mod direct asupra celulelor nervoase și intervine in procesul de comunicare dintre acestea si alte celule, incetinind orice proces din corp.

Oricat de mica ar fi cantitatea de alcool pe care o consumi, vei resimti din plin efectele alcoolului asupra emotiilor, judecatii, echilibrului, memoriei, vorbirii sau nivelului de furie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RowseRj):

Hai sa nu exageram totusi cu efectele. Zicala aia cu vinul, de exemplu, e in principiu foarte adevarata - un pahar e medicament, doua e aliment, de la al treilea incolo e bautura curata!

| Cosmin86 a răspuns (pentru RowseRj):

Tu ai dat copy/paste sau ai spus de la tine asemenea aberatii?

| RowseRj a răspuns (pentru Cosmin86):

În primul rând nu sunt aberați sunt chestii concrete dintr-un articol medical care explică pe îndelete efectele alcoolului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RowseRj):

Deci sunt ZERO cuvinte de la tine, pentru ca tu nu stii nimic in domeniu happy

Cand dai copy/paste (in loc sa spui ce stii tu), adauga si sursa articolului. Ca eu am senzatia ca tu ai scos multe din context acolo.

| Salontanul a răspuns (pentru RowseRj):

Https://bit.ly/3jHC0j7 Imi place ca stii sa copiezi!

| Hdhdj a răspuns:

Da

| ClatitaCuMiere a răspuns:

Da, alcoolul afecteaza atat creierul cat si alte organe, precum rinichii, ficatul, inima etc.
Creeaza dependenta, si din cauza lui unii indivizi pot deveni agresivi sau pur si simplu nu mai pot sa judece si incep sa vorbeasca mult si prost. Deoarece unele bauturi contin pe langa alcool si o cantitate mare de zahar, sunt dublu-nocive, pentru ca te mai si ingrasa, si faci "burta de bere".

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClatitaCuMiere):

De unde luati ma aberatiile astea? Pe bune, creeaza dependenta daca bei ca alcoolicul.
Dar cand iesi cu colegii dupa munca ce dracu bei, apa plata cu lamaie?

| ClatitaCuMiere a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai grija la limbaj. Nu, nu sunt aberatii. Si poti sa bei si apa plata cu lamaie, ca nu mori. Nu e obligatoriu sa bei bere sau ce mai beti voi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClatitaCuMiere):

Esti pocait sau ceva de genul?

| ClatitaCuMiere a răspuns (pentru Cosmin86):

Ah, am uitat ca barbatul nu se simte barbat decat daca bea bauturi "de barbati". Mai mare rusinea sa bea el apa sau suc, isi strica reputatia de mascul!

| ClatitaCuMiere a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClatitaCuMiere):

Nu a zis nimeni ca trebuie sa bei pana te imbeti, dar 1-2 beri sau 1-2 pahare de vin s-a demonstrat ca sunt sanatoase (ca fapt divers).
Si vorbim de vin sec, fara zahar si alte chestii.

| Antonia919 a răspuns:

Da