| 2008anonim2008 a întrebat:

Alcoolul ramane in sange daca bei cate 1-2 beri pe saptamana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Alcoolul nu trebuie consumat în exces pentru că dăunează sănătății.Acesta ramane în sânge doar în ziua în care îl consumi, mai exact dacă tu bei alcool luni și joi, doar luni și joi ai alcool în sânge, nu și în restul zilelor. Încercă să nu consumi alcool foarte des și în cantități mari.

| sadrian46 a răspuns (pentru FoxyM):

Alcoolul este o otravă. Dacă nu știai, pune alcool într-un acvariu cu pești.
Ca să elimine otrava din organism, ficatul, care are doar cam numai 500 de funcții vitale, luptă să elimine otrava.
Astfel el îmbătrânește mai repede.
Cum de ficat depinde toată fabrica de energie a corpului vei trăi atât timp cât vei avea ficat.
Acele beri, care te fac fericit de câteva ori pe săptămână, te ajută să mergi la groapă ceva mai repede.
Acum nu îți pasă, căci ești la vârsta la care te simți nemuritor. Dar va fi o dată când vei dori să mai trăiești încă o zi și încă una, căci simți că mai ai ceva de făcut, ceva de spus, o să constați că ficat pauză mare.

| FoxyM a răspuns (pentru sadrian46):

Omul a intrebat daca alcoolul ramane in sange, nu daca omoară sau este otravă. Nu te abate de la subiect.

| sadrian46 a răspuns (pentru FoxyM):

Nu m-am abătut. Alcoolul pleacă din sânge pentru că îl elimină ficatul. Deci era vorba de alcool și sânge. Acesta era subiectul. Iar de la -rămâne- este conexiune că omoară ficatul aceasta era esența subiectului pus în discuție. Nu numai că nu m-am abătut, întrebarea era abătută. Când o să am nevoie de sfaturi de la tine cum să mă comport o să ți le cer. Până atunci îți cer eu să nu îmi dai, că nu am ce să fac cu ele, eventual foc de tabără.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Organismul are un sistem de eliminare al alcoolului, acesta se face mai rapid sau mai lent in functie de cantitate, forma etc din cate stiu ficatul are niste enzime special pentr alcool, in functie de sursa exista si o perioada minima de eliminare a alcoolului din organism, din cate stiu alcoolul din bere se elimina ceva mai greu decat vinul de exemplu. Durata depinde de la individ la individ e in functie de varsta, greutate si cat de bine functioneaza rinichii si ficatul -acele enzime de care iti spuneam, eliminarea alcoolului din bere stiu ca se face mai greu decat cel al vinului si dureaza cateva ore bune de aceea o bere este mereu dusmanul soferilor pentru ca iese foarte greu din corp.

| Andreeush a răspuns:

Rămâne în sange 24 de ore de la consum.

| RoCkKiD a răspuns:

Alcoolul ramane in sange ~24 de ore dupa consum. Desi consumul recomandat de alcool este 0, un adult sanatos nu ar trebui sa fie prea afectat de 1-2 beri pe saptamana.