| Jessica1235 a întrebat:

Alergiile pot fi vindecate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In general: DA.
Trebuie "invatat" organismul cu alergenul.
Se incepe cu doze mici de alergeni, iar dozele se maresc treptat, pana ce organismul nu mai reationeaza alergic.

| gratargratar a răspuns:

Depinde. Anumite alergii nu pot fi vindecate niciodata (cum este alergia la gluten - boala celiaca). Altele, precum alergia la polen sau la praf se pot vindeca, dar asta se intampla doar in timp. Nu exista vreun tratament special.
Ca regula generala: cand alergia survine in copilarie, exista sanse de vindecare odata cu inaintarea in varsta. Cand alergia survine la maturitate, sansele de vindecare tind spre zero.

| AvakinAndrei a răspuns:

Depinde de alergie. Pentru ambrozie de exemplu, poti sa te dai cu picături nazale, cum ar fi rhynoil. Eu îl folosesc și ma ajuta! Dar recomandat ar fi sa te duci la un orelist, eu doar mi-am dat cu parerea.

| adinaTPU a răspuns:

Unele da, pentru ambrozie de exemplu exista vaccin

| paul123paul123 a răspuns:

Totul cu Dumnezeu Adevarat