| cokkooo a întrebat:

Am 1.59 si 66 kg, si 14 ani straight face daca mananc doar un iaurt dietetic pe zi, beau multa apa si iau pastile de slabit (cate 4 pe zi) de la alevia complex de slabit forte... cam cat credeti ca o sa dau jos intr-o luna? straight face apropo... nu prea fac miscare big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In primul rand, dieta pe care o tii tu e infometare la propriu, ceea ce va duce la multe kilograme date jos, dar mare parte vor fi masa musculara si destul de putina grasime; iar cand vei renunta la dieta pe care o urmezi, ghici ce se va intampla? Vei pune la loc kilogramele, dar evident ca nu ca muschi, ci ca grasime. Ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| JohnnyBi a răspuns:

14 ani, 1 iaurt pe zi = copil tampit. bafta la spital cu multe complicatii de genul ulcer.

| fuzzer a răspuns:

Intr-o luna mai mult de 3-4 kg, nu cred, asta daca nu faci miscare.

| alincik900 a răspuns:

Cel mai bine cred ca ar fi daca ai merge la bazin, cu rolele, cu prietenele la plimbare sau sa faci sport acasa cite un pic in fiecare zi. Eu cred ca nu ar trebui sa te joci cu pastile de slabit mai ales ca ai doar 14 ani si daca maninci doar iaurt organismul slabeste nu are nici vitaminele si minerale necesare pentru a functiona normal mai ales ca tu ai nevoie de asta. Incerca sa maninci sanatos, echilibrat si nu te juca cu sanatatea ta ca pe urma o sa ti para rau.Mai bine sa ai citeva kg in plus decit sa iti strici sanatatea de la 14 ani.http://alincik-md.blogspot.com/p/am-hotarit-sa-scriu-despre-cum-ma.html

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Asta ar cam insemna infometare, ceea ce nu e bine. Daca vrei sa incepi un regim alimentar e bine ca mergi la un nutritionist, dar cum majoritatea evita sa mearga poti incerca dieta asta http://www.kudika.ro/......orii.html. Nu stiu ce sa zic despre pastilele de slabit, dar nu te infometa. Pe langa faptul ca o sa pui kilogramele inapoi, iti afecteaza sanatatea. Mult succes.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Te sfatuiesc sa nu iei pastile de slabit (de niciun fel)! Eu am tinut Dieta Rina si am facut Kangoo Jumps(de trei ori pe saptamana) si in acest mod am slabit foarte mult!

| Voicu_Ionela_1999 a răspuns:

Ar fi mai buna miscarea decat pastilele alea de slabit...totusi e bun sa reduci mancarea, dar s-ar putea sa vina momentul in care vei da foarte mult jos...si cand vrei vrea sa te mentii in forma sa devii anorexica. happy

| AndFoc a răspuns:

Trebuie sa ajungi la macar 59 de kg :D Si decat sa iei pastilele alea mai bine citeste ce o sa-ti scriu mai jos si poate te apuci.
Majoritatea celor care incearca aceasta dieta timp de o saptamana reusesc sa slabeasca intre 6 si 10 kilograme. Pentru ca pierderea de kilograme este foarte brusca, aceasta reteta este recomandata de nutritionisti doar in cazuri exceptionale.

Regimul se tine timp de o saptamana:

Micul dejun

O jumatate de grapefruit si cafea neindulcita sau ceai

Pranz

O jumatate de grapefruit si doua oua
Salata de castraveti si rosii cu otet, lamai sau verdeata
O felie de paine prajita
Ceai neindulcit sau apa

Cina

O jumatate de grapefruit
100 – 200 grame de carne de pui, vita sau felii de sunca
Laptuci si o rosie cu otet, lamai sau verdeata
Ceai neindulcit sau apa

Dieta cu grapefruit este o dieta restrictiva, deoarece furnizeaza mai putin de 800 de calorii pe zi si este deficitara din punct de vedere nutritiv. Ca toate regimurile si acesta poate fi utilizat pentru a pierde rapid cateva kilograme, dar prezinta si neajunsuri: dupa incheierea dietei exista sanse sa puneti kilogramele inapoi, daca va reintoarceti la vechile obiceiuri alimentare.

Legat de exercitiile fizice poti alege de aici:
https://www.youtube.com/user/charliejames1975

https://www.youtube.com/user/FitnessBlender

| Maya06 a răspuns:

Am incercat si eu pastilele alea si nu au avut nici un efect, si cat timp le-am luat nu am slabi deloc si facem foarte mult sport

| BojinDaiana a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da din propria experienta este sa nu faci acest lucru, sa ti-l scoti total din cap.Eu nu am luat asa ceva, dar am eliminat treptat din mancare, nu mancam deloc grasimi, nu faceam sport si am ajuns sa fiu diagnosticata cu anorexie.Stiu prin ce trec si crde-ma de aceea iti spun ca trebuie sa faci sport,cel mai important si sa mananci multe fructe,legume, proteine care sunt luate din carne si vegetale.E bun iaurtul dimineata, dar incearca sa-i adaugi cereale integrale ca ovaz, secara, grau sau musli cu fructe proaspete e foarte delicios.Alt lucru ar fi ca trebuie neaparat sa ai 3 mese principale si 2 gustari si incearca sa nu mananci dupa 18:00 daca poti, daca nu si la 19:00 e ok si sa incerci sa nu mananci fast-food, chips-uri deocamdata.Te poti rasfata evident cu ceva dulce, dar sanatos si NU ELIMINA GRASIMILE DIN ALIMENTATIE, CEA MAI MARE GRESEALA PE CARE AM FACUT-O PENTRU CA ACUM AM DOAR OASE SI PIELE SI INCERC SA FAC MUSCHI! Sper ca t-am putut ajuta si nu fa ceva ce ai putea regreta.Alege sa traiesti.Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BojinDaiana):

Daca incerci sa faci muschi adauga si carbohidrati la alimentatia ta