| Andrəi a întrebat:

Am 1.73, 72 kg si fac fotbal(am uneori un meci pe săptămână uneori 2) sunt fundas stanga,imi place mult sa alerg,in ciuda kg mele am o viteza foarte buna, fac si atletism dar nu de performanta, imi iau prietenii si alergăm (alerg in fiecare zi cate 20-30 de min)am spus ca dupa ce scap de kg in plus, si termin clasa a 8-a vreau sa dau proba la un liceu sportiv,pe atletism sau pe fotbal,lasand toate astea la o parte, ce pot manca la scoala/acasa/inainte de meci si dupa sa imi tina de foame (ca sa nu ajung acasa sa golesc frigiderul)sa nu fie produs de panificație, sau sa fie dulciuri nici chips-uri? Am renuntat la paine, panificație in general si la dulciuri pentru ca vreau sa am o greutate normala, fac cam de 5 pe săptămână exercitii cu o aplicație care spune ca in 30 de zile vei face patratele (slabe speranțe daca mai mananc nesănătos) fac toate astea si tot nu slabesc, am bustul mare pentru un baiat si mi-am zis ca trebuie sa schimb ceva.
Cam ce pot manca in general si la ce sa renunt? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lule a răspuns:

Buna, in primul rand ai 14 ani si nu trebuie sa-ti faci griji in privinta greutatii pentru ca esti in plina dezvoltare pana la 21 de ani si esti doar plinut si eu am 1.65 si am avut 64-65 kg si cam stiu cum ai arata ( bine, sunt fata si s-ar putea ca grasimea sa fie distribuita altfel, dar tot plinuta eram si nu pot sa spun ca eram incantata).
In al doilea rand ma bucur ca te-ai indreptat spre miscare si nu spre infometare cum face multa lume si e gresit pentru ca da doar iluzia de slabit si afecteaza sanatatea.
Acum, iti spun ca nu trebuie sa renunti la nimic ce iti face placere sa mananci ( poate doar la fast food, dar nu e o crima o data la cateva luni, totusi tu stabilesti intervalul de timp in functie de cat de motivat esti), secretul aici fiind frecventa si cantitatea, asa ca nu trebuie sa renunti brusc la tot ce-ti face placere ( de exemplu eu iubesc ciocolata sub toate formele si felurile si n-am renuntat la ea nici macar o clipa, crezi ca asta m-a oprit sa slabesc?! Nici vorba, de ce? Pentru ca mi le doream pe amandoua si pentru ca am aplicat micul secret).
La alimentatie trebuie sa ti cont de faptul ca toate alimentele au beneficii asupra corpului si ca aceasta reprezinta cam 85-90% din procesul de slabire si pentru a castiga masa musculara.
Ce trebuie sa stii e ca avem nevoie de macronutrienti si micronutrienti.
Macronutrientii sunt proteina, carbohidratii si grasimile ( da avem nevoie si de grasimi), nu le am pus intamplator in acesta ordine, pentru ca acesta e si prioritatea lor, deci cea de care avem nevoie cel mai mult e proteina ( pe care o gasim in cantitate mica in alimentatie si astfel suntem obligati sa mancam mai multe grasimi, de aceea persoanele care merg la sala au nevoie de un aport mare de proteina pe care il iau sub forma de praf), carbohidratii ne dau energia de care avem nevoie atat pentru activitatile de zi cu zi, cat si cele sportive, iar grasimile au rolul lor in organism si nu trebuiesc eliminate, doar sa trebuie sa stii de unde sa le iei.
Micronutrientii sunt vitaminele si fibra, de care bineinteles ca avem mare nevoie pentru buna functionare a intregului organism dar si pentru refacerea musculara.
E greu de spus cuiva ce sa manance cu exactitate de aceea nu prea gasesti nici articole care sa te lamureasca in acest sens, probabil ai observat si tu acest lucru, dar in mare parte trebuie sa cauti alimente care sa-ti aduca macronutrientii si micronutrientii. Astfel:
- proteina o gasesti in lactate (iaurtul, dar nu cel degresat nu face nimic rau daca are 2% grasime, cum ti-am spus e nevoie si de ea) si carne ( de preferat cea alba cum ar fi pieptul de pui si curcan, pestele: stiuca, salau, ton etc., muschiul de vita, chiar si carnea de porc e buna nu trebuie sa renunti nici la ea), dar si semintele ( ex. semintele de chia), untul de arahide ( 1-2 lingurite, nu tot borcanul big grin, am mai intalnit persoanelaughing) ), albusul de ou.
- carbohidratul se gaseste de obicei in cereale ( fulgi de ovaz, orz), paine integrala ( nu neagra pentru ca s-ar putea sa fie paine alba cu cacao) si aici 1-2 felii pe zi
- grasimile cam in orice: lactate, nuci (nuca, migdale, caju, alune de padure, arahide etc. dar important sa fie crude, chiar daca cele coapte si sarate sunt mai gustoase) si seminte ( bostan, foarea soarelui, in, etc.)
La micronutrienti adica fibra si vitamine ghici ce nu a fost mentionat pana acum... Ai ghicit! Legumele si fructele, aici vara e prietenul tau in caz ca ai bunici care au curte e perfect, daca nu poti merge in piata sau pana la urma si in supermarket pentru cele mai exotice. In principiu la legume sunt recomandate cele verzi ( salata, spanac, varza, brocoli, comopida etc), iar fructele trebuiesc considerate gustari, adica si aici trebuie avut grija la cantitate pentru ca ele contin fructoza care e mult mai periculoasa decat zaharoza, dar aflandu-se in cantitate mica si impreuna cu fibra si vitaminele fructului se digera altfel decat zaharoza din produsele rafinate.
Ai spus ca vrei sa stii ceva care sa-ti tina de foame, pai cam tot ce are fibra iti da senzatia de satietate (carnea, cerealele, legumele...)
Alte sfaturi pe care ti le mai dau sunt:
- sa nu mananci dupa ora 20 pentru simplul fapt ca intre 22-23 ar trebui sa fii in lumea viselor, in 2 ore organismul nu are timp sa digere tot ce ai ingerat si astfel in loc sa se odihneaca el trebuie sa-ti digere mancare pe care nu o digera cum trebuie si astfel se transforma in tesut adipos
- sa dormi devreme pentru ca si somnul ajuta la procesul de slabire, plus producerea de hormoni si altele
- nu uita de antioxidanti ii gaseti in: ceaiul verde( niciodata negru e prea puternic) dar te sfatuiesc sa incepi cu el cand vei fi mai mare putin e un bun inlocuitor al cafelei ( ai cafeaua e buna, dar fara zahar, lapte frisca ) poti adauga si putin scortisoara daca nu te deranjeaza, fructele de padure, kiwi, coacazele ( stiu ca-i un fruct de padure dar are calitati antioxidante puternice si am vrut sa-l evidentiez)
- in caz ca stomacul iti cere mancare dupa ora 20, sa nu-l refuzi trebuie doar sa-l pacalesti poti manca un colt de paine sau 3-4 migdale
Ce nu trebuie sa faci:
- sa combini iaurt cu fructe, deoarece au timpi de fermentare diferiti si digestia o sa dureze mai mult decat ar trebui
- sa combini toate cele 3 tipuri de proteina la o masa ( adica cea din lactate, ou si carne)
- sa nu consumi zahar sau alcool inainte sau dupa masa
BINEINTELES SA NU NU UITI SA BEI APA! macar 2L daca nu poti sa iti amintesti sa bei apa, umpleti o sticla si ia-o dupa tine e inevitabil sa nu o deschizi si sa bei daca o ai langa tine.
Alte sfaturi ar fi sa mananci inainte sa-ti fie foame si sa bei apa inainte sa ti se faca sete. De ce? Pentru ca atunci cand corpul iti cere ceva inseamna ca nu mai are deloc adica e infometat sau deshidratat, ai fi surprins cate ne spune organismul, trebuie doar sa invatam sa-l ascultam.
In rest mult noroc, sper ca nu te-am plictisit big grin si sper sa nu fi omis ceva, sigur o sa reusesti, iar daca rezultatele apar, dar destul de greu s-ar putea sa fie si ceva de ordin genetic, dar rezultate tot trebuie sa apara si cel mai important este sa-ti creezi propriul stil alimentar de ceea e greu sa dai sfaturi in legatura cu ce si cum sa manance cineva, atat timp cat tu crezi ca tie iti face bine un aliment mananca-l si nu te gandi, trebuie si mancatul sa fie din placere pentru ca daca mananci ceva sanatos, dar care pe tine nu te satisface din punct de vedere gustativ nu isi va face efectul.
P. S. : Din punct de vedere sportiv sau al exercitiilor fizice sfatul meu e sa lucrezi toate grupele de muschi pentru ca trebuie sa dai jos tesut adipos din tot corpul ca sa vezi rezultate.